Portal Pszczelarski

XI Podkarpackie Miodobranie - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo podkarpackie relacja z wydarzenia XI Podkarpackie Miodobranie Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle

Po raz jedenasty na kołaczyckich błoniach (powiat jasielski, województwo podkarpackie) odbyło się Podkarpackie Miodobranie. Cykliczna impreza, prezentująca między innymi tradycyjny obrzęd pozyskiwania miodu została zorganizowana przez Gminę Kołaczyce, Pogórzański Związek Pszczelarzy z Jasła oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach.

Podkarpackie Miodobranie to, organizowana co roku, impreza promująca tradycje bartnicze na terenie Gminy Kołaczyce. Jest to okazja do spotkania, zabawy oraz zakupu miodów, produktów pszczelarskich, a także sprzętu pasiecznego.

Impreza, która odbyła się 1 lipca 2018 r., została zapoczątkowania wystąpieniem Burmistrz Kołaczyc Pani Małgorzaty Salach, która powitała wszystkich zebranych gości oraz zaprosiła do wspólnego świętowania. W uroczystościach wzięło udział wielu przedstawicieli władz samorządowych, pszczelarzy, a także licznie przybyli mieszkańcy. Jak co roku zaprezentowano obrzęd pozyskiwania miodu. Dokonali tego członkowie zespołu śpiewaczego i kapeli Grodziszczoki z Grodziska Dolnego. Na zakończenie obrzędu, zebrani goście zostali poczęstowani miodem tegorocznych zbiorów.

W ramach konkursu "Wykwintny Piernik" członkinie Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały ciasta z przygotowane na bazie świeżego miodu, natomiast pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach przygotowali wystawę zabytkowych uli udostępnionych przez pszczelarza z Kątów.

Impreza została uświetniona występami artystycznymi. Gwiazdą wieczoru był Jacek Stachurski z zespołem, wystąpił również Zespół LOKA i RIVIERA, jednak zebranych zachwyciła najbardziej Uczennica Szkoły Podstawowej z Kołaczyc, która zaprezentowała kilka utworów.

Opracowano na podstawie:

Gmina Kołaczyce, Biuletyn Informacji Publicznej, XI Podkarpackie Miodobranie, http://www.kolaczyce.pl/news,849,xi-podkarpackie-miodobranie.html, Data publikacji: 2018.07.05, Data odczytu: 2018.07.07Liczba wyświetleń artykułu: 771

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Pierniczki świąteczne z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016