Portal Pszczelarski

XI Podkarpackie Miodobranie - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo podkarpackie relacja z wydarzenia XI Podkarpackie Miodobranie Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle

Po raz jedenasty na kołaczyckich błoniach (powiat jasielski, województwo podkarpackie) odbyło się Podkarpackie Miodobranie. Cykliczna impreza, prezentująca między innymi tradycyjny obrzęd pozyskiwania miodu została zorganizowana przez Gminę Kołaczyce, Pogórzański Związek Pszczelarzy z Jasła oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach.

Podkarpackie Miodobranie to, organizowana co roku, impreza promująca tradycje bartnicze na terenie Gminy Kołaczyce. Jest to okazja do spotkania, zabawy oraz zakupu miodów, produktów pszczelarskich, a także sprzętu pasiecznego.

Impreza, która odbyła się 1 lipca 2018 r., została zapoczątkowania wystąpieniem Burmistrz Kołaczyc Pani Małgorzaty Salach, która powitała wszystkich zebranych gości oraz zaprosiła do wspólnego świętowania. W uroczystościach wzięło udział wielu przedstawicieli władz samorządowych, pszczelarzy, a także licznie przybyli mieszkańcy. Jak co roku zaprezentowano obrzęd pozyskiwania miodu. Dokonali tego członkowie zespołu śpiewaczego i kapeli Grodziszczoki z Grodziska Dolnego. Na zakończenie obrzędu, zebrani goście zostali poczęstowani miodem tegorocznych zbiorów.

W ramach konkursu "Wykwintny Piernik" członkinie Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały ciasta z przygotowane na bazie świeżego miodu, natomiast pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach przygotowali wystawę zabytkowych uli udostępnionych przez pszczelarza z Kątów.

Impreza została uświetniona występami artystycznymi. Gwiazdą wieczoru był Jacek Stachurski z zespołem, wystąpił również Zespół LOKA i RIVIERA, jednak zebranych zachwyciła najbardziej Uczennica Szkoły Podstawowej z Kołaczyc, która zaprezentowała kilka utworów.

Opracowano na podstawie:

Gmina Kołaczyce, Biuletyn Informacji Publicznej, XI Podkarpackie Miodobranie, http://www.kolaczyce.pl/news,849,xi-podkarpackie-miodobranie.html, Data publikacji: 2018.07.05, Data odczytu: 2018.07.07Liczba wyświetleń artykułu: 720

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim