Portal Pszczelarski

XI Podkarpackie Miodobranie - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo podkarpackie relacja z wydarzenia XI Podkarpackie Miodobranie Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle

Po raz jedenasty na kołaczyckich błoniach (powiat jasielski, województwo podkarpackie) odbyło się Podkarpackie Miodobranie. Cykliczna impreza, prezentująca między innymi tradycyjny obrzęd pozyskiwania miodu została zorganizowana przez Gminę Kołaczyce, Pogórzański Związek Pszczelarzy z Jasła oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach.

Podkarpackie Miodobranie to, organizowana co roku, impreza promująca tradycje bartnicze na terenie Gminy Kołaczyce. Jest to okazja do spotkania, zabawy oraz zakupu miodów, produktów pszczelarskich, a także sprzętu pasiecznego.

Impreza, która odbyła się 1 lipca 2018 r., została zapoczątkowania wystąpieniem Burmistrz Kołaczyc Pani Małgorzaty Salach, która powitała wszystkich zebranych gości oraz zaprosiła do wspólnego świętowania. W uroczystościach wzięło udział wielu przedstawicieli władz samorządowych, pszczelarzy, a także licznie przybyli mieszkańcy. Jak co roku zaprezentowano obrzęd pozyskiwania miodu. Dokonali tego członkowie zespołu śpiewaczego i kapeli Grodziszczoki z Grodziska Dolnego. Na zakończenie obrzędu, zebrani goście zostali poczęstowani miodem tegorocznych zbiorów.

W ramach konkursu "Wykwintny Piernik" członkinie Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały ciasta z przygotowane na bazie świeżego miodu, natomiast pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach przygotowali wystawę zabytkowych uli udostępnionych przez pszczelarza z Kątów.

Impreza została uświetniona występami artystycznymi. Gwiazdą wieczoru był Jacek Stachurski z zespołem, wystąpił również Zespół LOKA i RIVIERA, jednak zebranych zachwyciła najbardziej Uczennica Szkoły Podstawowej z Kołaczyc, która zaprezentowała kilka utworów.

Opracowano na podstawie:

Gmina Kołaczyce, Biuletyn Informacji Publicznej, XI Podkarpackie Miodobranie, http://www.kolaczyce.pl/news,849,xi-podkarpackie-miodobranie.html, Data publikacji: 2018.07.05, Data odczytu: 2018.07.07Liczba wyświetleń artykułu: 825

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele