Portal Pszczelarski

Rozrasta się pszczela baza hotelowa w zamojskim zoo

pszczelarstwo lubelskie hotel dla pszczół

Dzięki wspólnej akcji Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość oraz firmy Castorama, w zamojskim zoo stanęły dwa nowe hotele dla pszczół. Inicjatywa ma promować wspieranie zapylaczy oraz inspirować odwiedzających do tworzenia własnych domków dla owadów.

Zoo w Zamościu już od roku posiadało w swoich zbiorach jeden domek dla zapylaczy. Powstał on z inicjatywy kierownika technicznego - Tomasza Zwolaka. Zamieszkały w nim pszczoły murarki. Ustawiono specjalną tablicę edukacyjną oraz organizowano tam specjalne warsztaty edukacyjne dla dzieci.

W tym roku, dzięki wsparciu sponsorów, była możliwość rozszerzenia tek inicjatywy. "Baza hotelowa dla pszczół" - jak domki nazywa Kronika Tygodnia - to aktualnie trzy konstrukcje. Dwa nowe domki zostały zbudowane z płyt OSB, cegieł i trzciny. Domki zostały przygotowane przez pracowników pobliskiej Castoramy. Dyrektor sklepu przyznał, że jest dumny z inicjatywy oraz kreatywności swoich pracowników, a wykonane przez nich konstrukcje mogą być inspiracją dla osób odwiedzających zoo, ponieważ powstały z ogólnie dostępnych materiałów.

Jak mówi Katarzyna Fornal Urbańczyk, kierownik biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej w Zamościu - pszczoły zamieszkujące domki w zamojskim zoo to przede wszystkim pszczoły murarki. Każdy z nas jest zobowiązany do dbania o zapylacze, ponieważ mają ogromny wpływ zarówno na naturę, jak i na nas samych. Na szczęście w województwie lubelskim coraz więcej placówek i instytucji zauważa ten problem. W czerwcu 2018 r. uczniowie podstawówek z gminy Tomaszów Lubelski, w ramach szkolenia dotyczącego owadów pożytecznych, stworzyli przy szkołach specjalne ogródki, gdzie organizowano pszczołom mini hotele oraz bazę pożytkową w postaci kwiatów i roślin.

Opracowano na podstawie:

Kronika tygodnia, Zamość: Pszczoły mogą mieszkać w zoo. Mają tam domki., http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/11002,zamosc-pszczoly-moga-mieszkac-w-zoo-maja-tam-domki, Data publikacji: 2018.07.06, Data odczytu: 2018.07.07

Czytaj również:

Tak powinno się promować ekologię. Akcja pszczelarska w Tomaszowie LubelskimLiczba wyświetleń artykułu: 956

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.