Portal Pszczelarski

Rozrasta się pszczela baza hotelowa w zamojskim zoo

pszczelarstwo lubelskie hotel dla pszczół

Dzięki wspólnej akcji Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość oraz firmy Castorama, w zamojskim zoo stanęły dwa nowe hotele dla pszczół. Inicjatywa ma promować wspieranie zapylaczy oraz inspirować odwiedzających do tworzenia własnych domków dla owadów.

Zoo w Zamościu już od roku posiadało w swoich zbiorach jeden domek dla zapylaczy. Powstał on z inicjatywy kierownika technicznego - Tomasza Zwolaka. Zamieszkały w nim pszczoły murarki. Ustawiono specjalną tablicę edukacyjną oraz organizowano tam specjalne warsztaty edukacyjne dla dzieci.

W tym roku, dzięki wsparciu sponsorów, była możliwość rozszerzenia tek inicjatywy. "Baza hotelowa dla pszczół" - jak domki nazywa Kronika Tygodnia - to aktualnie trzy konstrukcje. Dwa nowe domki zostały zbudowane z płyt OSB, cegieł i trzciny. Domki zostały przygotowane przez pracowników pobliskiej Castoramy. Dyrektor sklepu przyznał, że jest dumny z inicjatywy oraz kreatywności swoich pracowników, a wykonane przez nich konstrukcje mogą być inspiracją dla osób odwiedzających zoo, ponieważ powstały z ogólnie dostępnych materiałów.

Jak mówi Katarzyna Fornal Urbańczyk, kierownik biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej w Zamościu - pszczoły zamieszkujące domki w zamojskim zoo to przede wszystkim pszczoły murarki. Każdy z nas jest zobowiązany do dbania o zapylacze, ponieważ mają ogromny wpływ zarówno na naturę, jak i na nas samych. Na szczęście w województwie lubelskim coraz więcej placówek i instytucji zauważa ten problem. W czerwcu 2018 r. uczniowie podstawówek z gminy Tomaszów Lubelski, w ramach szkolenia dotyczącego owadów pożytecznych, stworzyli przy szkołach specjalne ogródki, gdzie organizowano pszczołom mini hotele oraz bazę pożytkową w postaci kwiatów i roślin.

Opracowano na podstawie:

Kronika tygodnia, Zamość: Pszczoły mogą mieszkać w zoo. Mają tam domki., http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/11002,zamosc-pszczoly-moga-mieszkac-w-zoo-maja-tam-domki, Data publikacji: 2018.07.06, Data odczytu: 2018.07.07

Czytaj również:

Tak powinno się promować ekologię. Akcja pszczelarska w Tomaszowie LubelskimLiczba wyświetleń artykułu: 1052

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka z pieczarkami i miodem

Pstrąg z miodem w sosie orzechowym

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę