Portal Pszczelarski

W Zgierzu rozdano 40 hoteli dla pszczół 2018

pszczelarstwo łódzkie hotel dla pszczół Zgierz murarka ogrodowa Zgierskie hotele dla pszczół Dariusz Serafiński

Prezydent Zgierza przekazał przedstawicielom spółek miejskich oraz innym instytucjom kultury 40 hoteli dla pszczół murarek. W każdym hotelu znajduje się około 50 pszczół w fazie rozwojowej oraz trzcinowe rurki, w których, w kolejnym roku, dojrzałe pszczoły będą miały możliwość złożenia jaj.

Pszczele hotele zostały przekazane w ramach inicjatywy "Zgierskie hotele dla pszczół", która powstała na początku 2017 roku. Od tego momentu organizatorom udało się stworzyć i rozdać kilkadziesiąt hoteli dla zapylaczy. Domki były tworzone między innymi przez dzieci w trakcie warsztatów zorganizowanych w Centrum Kultury Dziecka przez Dariusza Serafińskiego z pasieki w Lipce. Wiele okolicznych szkół i przedszkoli podjęło się wyzwania opieki nad murarkami ogrodowymi. Największy zgierski hotel dla pszczół znajduje się w Parku Miejskim w Zgierzu. Ulokował go tam osobiście Prezydent Miasta, Przemysław Staniszewski.

Rozdane 21 czerwca 2018 r. 40 hoteli powstało natomiast podczas pikniku miejskiego w trakcie specjalnie zorganizowanych warsztatów. Poza stworzeniem domków, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także, jak opiekować się pszczołami oraz jak zapewnić im doskonałe warunki do życia.

Głównym celem inicjatywy "Zgierskie hotele dla pszczół" jest zachęcenie mieszkańców do tworzenia takich hoteli również na własnych, prywatnych działkach, dlatego też spotkania warsztatowe z zainteresowanymi odbywają się regularnie. Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w takich zajęciach mogą zgłaszać się do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Zgierza.

Opracowano na podstawie:

Miasto Zgierz, Zgierskie hotele dla pszczół, https://www.miasto.zgierz.pl/pl/galeria/zgierskie-hotele-dla-pszcz%C3%B3%C5%82-0, Data odczytu: 2018.06.27

Czytaj również:

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)Liczba wyświetleń artykułu: 2239

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Torcik naleśnikowy z miodem

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.