Portal Pszczelarski

W Zgierzu rozdano 40 hoteli dla pszczół 2018

pszczelarstwo łódzkie hotel dla pszczół Zgierz murarka ogrodowa Zgierskie hotele dla pszczół Dariusz Serafiński

Prezydent Zgierza przekazał przedstawicielom spółek miejskich oraz innym instytucjom kultury 40 hoteli dla pszczół murarek. W każdym hotelu znajduje się około 50 pszczół w fazie rozwojowej oraz trzcinowe rurki, w których, w kolejnym roku, dojrzałe pszczoły będą miały możliwość złożenia jaj.

Pszczele hotele zostały przekazane w ramach inicjatywy "Zgierskie hotele dla pszczół", która powstała na początku 2017 roku. Od tego momentu organizatorom udało się stworzyć i rozdać kilkadziesiąt hoteli dla zapylaczy. Domki były tworzone między innymi przez dzieci w trakcie warsztatów zorganizowanych w Centrum Kultury Dziecka przez Dariusza Serafińskiego z pasieki w Lipce. Wiele okolicznych szkół i przedszkoli podjęło się wyzwania opieki nad murarkami ogrodowymi. Największy zgierski hotel dla pszczół znajduje się w Parku Miejskim w Zgierzu. Ulokował go tam osobiście Prezydent Miasta, Przemysław Staniszewski.

Rozdane 21 czerwca 2018 r. 40 hoteli powstało natomiast podczas pikniku miejskiego w trakcie specjalnie zorganizowanych warsztatów. Poza stworzeniem domków, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także, jak opiekować się pszczołami oraz jak zapewnić im doskonałe warunki do życia.

Głównym celem inicjatywy "Zgierskie hotele dla pszczół" jest zachęcenie mieszkańców do tworzenia takich hoteli również na własnych, prywatnych działkach, dlatego też spotkania warsztatowe z zainteresowanymi odbywają się regularnie. Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w takich zajęciach mogą zgłaszać się do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Zgierza.

Opracowano na podstawie:

Miasto Zgierz, Zgierskie hotele dla pszczół, https://www.miasto.zgierz.pl/pl/galeria/zgierskie-hotele-dla-pszcz%C3%B3%C5%82-0, Data odczytu: 2018.06.27

Czytaj również:

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)Liczba wyświetleń artykułu: 2365

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Amarantusowe batoniki z miodem

Tofu smażone w ziołach z miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.