Portal Pszczelarski

W Zgierzu rozdano 40 hoteli dla pszczół 2018

pszczelarstwo łódzkie hotel dla pszczół Zgierz murarka ogrodowa Zgierskie hotele dla pszczół Dariusz Serafiński

Prezydent Zgierza przekazał przedstawicielom spółek miejskich oraz innym instytucjom kultury 40 hoteli dla pszczół murarek. W każdym hotelu znajduje się około 50 pszczół w fazie rozwojowej oraz trzcinowe rurki, w których, w kolejnym roku, dojrzałe pszczoły będą miały możliwość złożenia jaj.

Pszczele hotele zostały przekazane w ramach inicjatywy "Zgierskie hotele dla pszczół", która powstała na początku 2017 roku. Od tego momentu organizatorom udało się stworzyć i rozdać kilkadziesiąt hoteli dla zapylaczy. Domki były tworzone między innymi przez dzieci w trakcie warsztatów zorganizowanych w Centrum Kultury Dziecka przez Dariusza Serafińskiego z pasieki w Lipce. Wiele okolicznych szkół i przedszkoli podjęło się wyzwania opieki nad murarkami ogrodowymi. Największy zgierski hotel dla pszczół znajduje się w Parku Miejskim w Zgierzu. Ulokował go tam osobiście Prezydent Miasta, Przemysław Staniszewski.

Rozdane 21 czerwca 2018 r. 40 hoteli powstało natomiast podczas pikniku miejskiego w trakcie specjalnie zorganizowanych warsztatów. Poza stworzeniem domków, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także, jak opiekować się pszczołami oraz jak zapewnić im doskonałe warunki do życia.

Głównym celem inicjatywy "Zgierskie hotele dla pszczół" jest zachęcenie mieszkańców do tworzenia takich hoteli również na własnych, prywatnych działkach, dlatego też spotkania warsztatowe z zainteresowanymi odbywają się regularnie. Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w takich zajęciach mogą zgłaszać się do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Zgierza.

Opracowano na podstawie:

Miasto Zgierz, Zgierskie hotele dla pszczół, https://www.miasto.zgierz.pl/pl/galeria/zgierskie-hotele-dla-pszcz%C3%B3%C5%82-0, Data odczytu: 2018.06.27

Czytaj również:

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)Liczba wyświetleń artykułu: 2135

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy