Portal Pszczelarski

Czerwcowa pikieta Greenpeace ws. pszczół pod Ministerstwem Środowiska 2018

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających Katarzyna Jagiełło

Aktywiści Greenpeace pikietowali 28 czerwca 2018 r. pod Ministerstwem Środowiska, aby przypomnieć ministrowi Henrykowi Kowalczykowi o problemach z jakimi borykają się żyjące w Polsce owady zapylające. Zebrani apelowali o rozpoczęcie wymiernych działań na rzecz pszczół i wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

Jak czytamy na stronie Greenpeace Polska, głównym celem pikietujących było zwrócenie uwagi ministra Kowalczyka na sytuację owadów w Polsce. Ekspertka do spraw różnorodności biologicznej Greenpeace, Katarzyna Jagiełło podkreśla, iż na całym świecie obserwuje się spadek populacji owadów, natomiast w Polsce ten stan nie jest w żaden sposób monitorowany. W związku z tym, nie mamy żadnych danych dotyczących faktycznej skali problemu. Opierając się, na przykład na danych pochodzących z Niemiec, gdzie w ciągu ostatnich 30 lat z parków zniknęło 80% owadów latających, można stwierdzić, że podobny stan może utrzymywać się również w Polsce.

Pikieta aktywistów miała pokojowy charakter, zebrani prezentowali zdjęcia kilkunastu gatunków z żyjących w Polsce pszczół oraz demonstrowali baner z hasłem "Dzikie zapylacze potrzebują pomocy, Ministrze!". Warto też zaznaczyć, iż Greenpeace Polska w maju 2018 przekazało - zarówno do ministra rolnictwa, jak i do ministra środowiska - opracowaną we współpracy z ekspertami, Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Niestety minister Kowalczyk nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

W związku z powyższym, poza pikietą pod ministerstwem, Greenpeace zbiera podpisy pod apelem o przyjecie i wdrożenie przedstawionej Strategii. Do apelu można się dołączyć za pośrednictwem strony internetowej Greenpeace, w TYM MIEJSCU.

Opracowano na podstawie:

Greenpeace, Czy minister stanie po stronie pszczół? Aktywiści Greenpeace pod Ministerstwem Środowiska, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Aktywisci-Greenpeace-



Liczba wyświetleń artykułu: 974

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.