Portal Pszczelarski

Czerwcowa pikieta Greenpeace ws. pszczół pod Ministerstwem Środowiska 2018

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających Katarzyna Jagiełło

Aktywiści Greenpeace pikietowali 28 czerwca 2018 r. pod Ministerstwem Środowiska, aby przypomnieć ministrowi Henrykowi Kowalczykowi o problemach z jakimi borykają się żyjące w Polsce owady zapylające. Zebrani apelowali o rozpoczęcie wymiernych działań na rzecz pszczół i wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

Jak czytamy na stronie Greenpeace Polska, głównym celem pikietujących było zwrócenie uwagi ministra Kowalczyka na sytuację owadów w Polsce. Ekspertka do spraw różnorodności biologicznej Greenpeace, Katarzyna Jagiełło podkreśla, iż na całym świecie obserwuje się spadek populacji owadów, natomiast w Polsce ten stan nie jest w żaden sposób monitorowany. W związku z tym, nie mamy żadnych danych dotyczących faktycznej skali problemu. Opierając się, na przykład na danych pochodzących z Niemiec, gdzie w ciągu ostatnich 30 lat z parków zniknęło 80% owadów latających, można stwierdzić, że podobny stan może utrzymywać się również w Polsce.

Pikieta aktywistów miała pokojowy charakter, zebrani prezentowali zdjęcia kilkunastu gatunków z żyjących w Polsce pszczół oraz demonstrowali baner z hasłem "Dzikie zapylacze potrzebują pomocy, Ministrze!". Warto też zaznaczyć, iż Greenpeace Polska w maju 2018 przekazało - zarówno do ministra rolnictwa, jak i do ministra środowiska - opracowaną we współpracy z ekspertami, Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Niestety minister Kowalczyk nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

W związku z powyższym, poza pikietą pod ministerstwem, Greenpeace zbiera podpisy pod apelem o przyjecie i wdrożenie przedstawionej Strategii. Do apelu można się dołączyć za pośrednictwem strony internetowej Greenpeace, w TYM MIEJSCU.

Opracowano na podstawie:

Greenpeace, Czy minister stanie po stronie pszczół? Aktywiści Greenpeace pod Ministerstwem Środowiska, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Aktywisci-Greenpeace-



Liczba wyświetleń artykułu: 1117

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis