Portal Pszczelarski

Nawet najmniejsi mogą wspierać pszczoły. Przykład daje Glisne

pszczelarstwo małopolskie edukacja pszczelarska Glisne

Niewielka placówka edukacyjna w Glisnem (powiat limanowski, województwo małopolskie) stara się wpoić swoim podopiecznym niezwykle ważną rolę pszczół w środowisku naturalnym. Uczniowie stworzyli ogródek kwiatowy oraz biorą udział w pogadankach i warsztatach dotyczących środowiska.

Szkoła Podstawowa w Glisnem jest niewielką placówką, sama wieś liczy niewiele ponad 300 mieszkańców, ale jak informuje portal gorce24.pl, nawet takie niewielkie społeczności mogą dołożyć swoją cegiełkę we wsparcie owadów zapylających. Dlatego też uczniowie szkoły stworzyli z pomocą nauczycieli ogródek kwiatowy, na którym posadzono kwiaty, warzywa i owoce. Dzieci dbają o stworzone przez siebie miejsce, dekorują je i podlewają. Ogródek ten został stworzony między innymi z myślą o pszczołach, które dzięki temu mają dostęp do różnorodnych roślin.

Ponadto, w ramach zajęć edukacyjnych w szkole w Glisnem prowadzone są pogadanki dotyczące sposobów dbania środowisko, dzieci tworzą prace plastyczne związane z tym tematem, a pszczoły stały się nawet głównym tematem sezonowej gazetki szkolnej.

Opiekunowie zorganizowali również wyjazd dzieci do pasieki miejscowego pszczelarza, który pokazał im na czym polega praca z pszczołami oraz jak wyglądają zabytkowe ozdobne ule.

Jak twierdzą sami nauczyciele szkoły w Glisnem, jeden projekt nie jest w stanie ocalić środowiska, ale jest w stanie obudzić wrażliwość oraz odpowiedzialność w młodym pokoleniu, które w przyszłości będzie miało świadomość podejmowanych przez siebie decyzji.

Opracowano na podstawie:

Gorce24, Przyjaźni pszczołom, http://gorce24.pl/informacje/10388/Przyjazni_pszczolom, Data publikacji: 2018.06.22, Data odczytu: 2018.06.26Liczba wyświetleń artykułu: 719

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania