Portal Pszczelarski

Konkurs Przyjaciele Pszczół zostanie rozstrzygnięty przez pszczoły!

pszczelarstwo wielkopolskie konkurs pszczelarski relacja z wydarzenia Roman Kędzierski Przyjaciele Pszczół

Nadleśnictwo Kościan zorganizowało konkurs skierowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W ramach konkursu uczestnicy stworzyli domki dla owadów. Prawie wszystkie zgłoszone prace trafiły do lasu, a główna nagroda zostanie przyznana przez owady, które najliczniej zasiedlą jeden z domków.

Konkurs "Przyjaciele Pszczół" został zorganizowany w celu zwrócenia uwagi na rolę dzikich owadów zapylających oraz popularyzacji idei czynnej ochrony dzikich pszczół i trzmieli. Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Kościan, do rywalizacji zgłoszono 30 prac z czego komisja wybrała 26 najlepszych. Zastępca Nadleśniczego, Ewa Naparty-Baczyńska podkreśla, iż zaangażowanie uczestników w tworzenie domków było ogromne, a wszystkie prace wykonane zostały na najwyższym poziomie. Dlatego też komisja konkursowa miała duży problem z wyłonieniem zwycięzcy.
Zgodnie z regulaminem konkursu, 15 czerwca 2018 r., na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Racot miało dojść do ogłoszenia wyników konkursu i przyznania głównych nagród, jednak komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu pierwszego miejsca wszystkim uczestnikom zaproszonym do drugiego etapu. Ostateczną ocenę zostawiono w gestii samych pszczół, które będą zasiedlały domki.

Wszystkie konkursowe prace zostaną bowiem umieszczone w lesie, gdzie zarówno sami konstruktorzy, jak i pracownicy nadleśnictwa będą mogli się nimi opiekować. Główna nagroda zostanie przyznana dla twórcy domku, który najbardziej spodoba się owadom i zostanie zasiedlony przez ich nawieszą liczbę. Ten nietypowy pomysł bardzo spodobał się uczestnikom.

Zwieńczeniem całego dnia była prelekcja Romana Kędzierskiego - pszczelarza, który opowiedział zebranym o hodowli pszczół oraz o rodzajach miodu. Słuchacze mieli również okazję poznać sposoby rozpoznawania naturalnego miodu oraz obejrzeć rój pszczół umieszczony w przeszklonej gablocie.

Opracowano na podstawie:

Nadleśnictwo Kościan, Kto został „Przyjacielem Pszczół”? , http://www.koscian.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/EJyrCvlQ1THh/content/kto-zostal-przyjecielem-pszczol-, Data publikacji: 2018.06.19, Data odczytu: 2018.06.25Liczba wyświetleń artykułu: 797

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie