Portal Pszczelarski

Konkurs Przyjaciele Pszczół zostanie rozstrzygnięty przez pszczoły!

pszczelarstwo wielkopolskie konkurs pszczelarski relacja z wydarzenia Roman Kędzierski Przyjaciele Pszczół

Nadleśnictwo Kościan zorganizowało konkurs skierowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W ramach konkursu uczestnicy stworzyli domki dla owadów. Prawie wszystkie zgłoszone prace trafiły do lasu, a główna nagroda zostanie przyznana przez owady, które najliczniej zasiedlą jeden z domków.

Konkurs "Przyjaciele Pszczół" został zorganizowany w celu zwrócenia uwagi na rolę dzikich owadów zapylających oraz popularyzacji idei czynnej ochrony dzikich pszczół i trzmieli. Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Kościan, do rywalizacji zgłoszono 30 prac z czego komisja wybrała 26 najlepszych. Zastępca Nadleśniczego, Ewa Naparty-Baczyńska podkreśla, iż zaangażowanie uczestników w tworzenie domków było ogromne, a wszystkie prace wykonane zostały na najwyższym poziomie. Dlatego też komisja konkursowa miała duży problem z wyłonieniem zwycięzcy.
Zgodnie z regulaminem konkursu, 15 czerwca 2018 r., na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Racot miało dojść do ogłoszenia wyników konkursu i przyznania głównych nagród, jednak komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu pierwszego miejsca wszystkim uczestnikom zaproszonym do drugiego etapu. Ostateczną ocenę zostawiono w gestii samych pszczół, które będą zasiedlały domki.

Wszystkie konkursowe prace zostaną bowiem umieszczone w lesie, gdzie zarówno sami konstruktorzy, jak i pracownicy nadleśnictwa będą mogli się nimi opiekować. Główna nagroda zostanie przyznana dla twórcy domku, który najbardziej spodoba się owadom i zostanie zasiedlony przez ich nawieszą liczbę. Ten nietypowy pomysł bardzo spodobał się uczestnikom.

Zwieńczeniem całego dnia była prelekcja Romana Kędzierskiego - pszczelarza, który opowiedział zebranym o hodowli pszczół oraz o rodzajach miodu. Słuchacze mieli również okazję poznać sposoby rozpoznawania naturalnego miodu oraz obejrzeć rój pszczół umieszczony w przeszklonej gablocie.

Opracowano na podstawie:

Nadleśnictwo Kościan, Kto został „Przyjacielem Pszczół”? , http://www.koscian.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/EJyrCvlQ1THh/content/kto-zostal-przyjecielem-pszczol-, Data publikacji: 2018.06.19, Data odczytu: 2018.06.25



Liczba wyświetleń artykułu: 1239

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny