Portal Pszczelarski

Konkurs Przyjaciele Pszczół zostanie rozstrzygnięty przez pszczoły!

pszczelarstwo wielkopolskie konkurs pszczelarski relacja z wydarzenia Roman Kędzierski Przyjaciele Pszczół

Nadleśnictwo Kościan zorganizowało konkurs skierowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W ramach konkursu uczestnicy stworzyli domki dla owadów. Prawie wszystkie zgłoszone prace trafiły do lasu, a główna nagroda zostanie przyznana przez owady, które najliczniej zasiedlą jeden z domków.

Konkurs "Przyjaciele Pszczół" został zorganizowany w celu zwrócenia uwagi na rolę dzikich owadów zapylających oraz popularyzacji idei czynnej ochrony dzikich pszczół i trzmieli. Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Kościan, do rywalizacji zgłoszono 30 prac z czego komisja wybrała 26 najlepszych. Zastępca Nadleśniczego, Ewa Naparty-Baczyńska podkreśla, iż zaangażowanie uczestników w tworzenie domków było ogromne, a wszystkie prace wykonane zostały na najwyższym poziomie. Dlatego też komisja konkursowa miała duży problem z wyłonieniem zwycięzcy.
Zgodnie z regulaminem konkursu, 15 czerwca 2018 r., na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Racot miało dojść do ogłoszenia wyników konkursu i przyznania głównych nagród, jednak komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu pierwszego miejsca wszystkim uczestnikom zaproszonym do drugiego etapu. Ostateczną ocenę zostawiono w gestii samych pszczół, które będą zasiedlały domki.

Wszystkie konkursowe prace zostaną bowiem umieszczone w lesie, gdzie zarówno sami konstruktorzy, jak i pracownicy nadleśnictwa będą mogli się nimi opiekować. Główna nagroda zostanie przyznana dla twórcy domku, który najbardziej spodoba się owadom i zostanie zasiedlony przez ich nawieszą liczbę. Ten nietypowy pomysł bardzo spodobał się uczestnikom.

Zwieńczeniem całego dnia była prelekcja Romana Kędzierskiego - pszczelarza, który opowiedział zebranym o hodowli pszczół oraz o rodzajach miodu. Słuchacze mieli również okazję poznać sposoby rozpoznawania naturalnego miodu oraz obejrzeć rój pszczół umieszczony w przeszklonej gablocie.

Opracowano na podstawie:

Nadleśnictwo Kościan, Kto został „Przyjacielem Pszczół”? , http://www.koscian.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/EJyrCvlQ1THh/content/kto-zostal-przyjecielem-pszczol-, Data publikacji: 2018.06.19, Data odczytu: 2018.06.25



Liczba wyświetleń artykułu: 1150

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.