Portal Pszczelarski

Wytrucie 32 rodzin pszczelich w gminie Słubice 2018

pszczelarstwo lubuskie zatrucie pszczół wytrucie pszczół w gminie Słubice Dariusz Obarski

W miejscowości Lisów, w gminie Słubice (województwo lubuskie) doszło do wytrucia 32 rodzin pszczelich. Zarówno pszczelarz, jak i powiatowy lekarz weterynarii podejrzewają, że pszczoły padły w wyniku niewłaściwego wykonania oprysków przez jednego z okolicznych rolników.

Niestety, pomimo wielu akcji promocyjnych i informacyjnych skierowanych do rolników, wciąż dochodzi do przypadków zatruć pszczół spowodowanych niewłaściwie wykonanymi opryskami. Procedura działania w takiej sytuacji jest dobrze wszystkim znana, właściciele pasiek liczą się z takimi sytuacjami, jednak za każdym razem, gdy pszczelarz znajduje przy swoich ulach tysiące martwych pszczół strata jest ogromna. W wielu wypadkach okazuje się, że niewłaściwie wykonane opryski są przyczyną upadku rodzin pszczelich we wszystkich okolicznych pasiekach, a to jest już strata nie tylko dla właścicieli, ale tak naprawdę dla wszystkich okolicznych mieszkańców.

Dariusz Obarski jest właścicielem pasieki w miejscowości Lisów (gmina Słubice). To rodzinna pasieka, którą Pan Dariusz przejął ją po swoim ojcu. Po znalezieniu martwych owadów w okolicach uli, pszczelarz niezwłocznie zawiadomił powiatowego lekarza weterynarii, który pobrał pszczoły do badań. Szczegółowe wyniki nie są jeszcze znane, potwierdzono jedynie, że nie zaistniała żadna choroba zakaźna. Właściciel pasieki próbuje na własną rękę odnaleźć sprawcę, gdyż wszystko wskazuje na to, że pszczoły padły w wyniku nieprawidłowo opryskanego bobiku i grochu.

Poza kontaktem z redakcją Gazety Lubuskiej, pszczelarz stara się znaleźć osobę odpowiedzialną za niewłaściwe opryski również poprzez okolicznych mieszkańców. Pan Dariusz apeluje między innymi na forum internetowym Słubic o kontakt wszystkich, którzy mają jakieś informacje dotyczące wykonywanych w okolicy oprysków.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Lubuska, Tysiące pszczół padło w Lisowie (gm. Słubice). Właściciel przypuszcza, że to przez rolnika, który niewłaściwie wykonał opryski, http://www.gazetalubuska.pl/strefa-agro/wiadomosci/g/tysiace-pszczol-padlo-w-lisowie-gm-slubice-wlasciciel-przypuszcza-ze-to-przez-rolnika-ktory-niewlasciwie-wykonal-opryski-wideo,13270775,29702419/, Data odczytu: 2018.06.25



Liczba wyświetleń artykułu: 1847

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół cau: Puławska

Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miast

Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia – roślina miododajna

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje