Portal Pszczelarski

Ogródek edukacyjny z roślinami miododajnymi w centrum miasta Elbląga

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Bolesław Nieczuj-Ostrowski ogród edukacyjny w Elblągu Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska Żuławy

W samym centrum Elbląga stworzono ogródek edukacyjny. W trzydziestu drewnianych skrzyniach zasadzono warzywa, zioła i zboża. Obok skrzyń ustawiono trzy wysokie drewniane ule. Nie zapomniano również o roślinach miododajnych.

Inicjatorem pomysłu jest Pan Leon Budziński, szef Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. Jak sam twierdzi, głównym jego celem był aspekt edukacyjny, jaki będzie spełniał ten ogródek. W dzisiejszych czasach, dzieci nie mają okazji obserwować zmian zachodzących w przyrodzie, nie wiedzą w jaki sposób rosną niektóre owoce i warzywa. Dzięki tym kilku skrzyniom ustawionym w parku imienia Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, młodzież będzie miała okazję zobaczyć seler, kalarepę czy kabaczki w każdej fazie wzrostu. Ponadto, warzywa są przeznaczone dla mieszkańców miasta i każdy z nich będzie miał prawo zabrać z ogródka to, na co tylko będzie miał ochotę.

Ważnym elementem edukacyjnym tej inicjatywy jest również aspekt pszczelarski. Sam Bolesław Nieczuj-Ostrowski stał niegdyś na czele Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej Żuławy, więc w tym konkretnym parku nie mogło zabraknąć też pszczół. Wśród skrzyń z warzywami stanęły trzy drewniane ule. Mają one za zadanie przypominać mieszkańcom o tym jak ważne w naszym życiu są pszczoły, że bez nich nie ma mowy o urodzajnych zbiorach.

Ogródkiem miejskim zajmują się pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, ale oczywiście namawiają oni mieszkańców do czynnego udziału w pielęgnowaniu roślin. Ponadto, inicjatorzy planują udekorowanie miejsca specjalną Eko-żabą stworzoną ze starych opon, która będzie stanowiła swoisty symbol recyklingu. Przedsięwzięcie kosztowało 15 tysięcy złotych.

Opracowano na podstawie:

Dziennik Elbląski, Ogródek w... parku na Mickiewicza. Każdy może z niego korzystać, http://dziennikelblaski.pl/520565,Ogrodek-w-parku-na-Mickiewicza-Kazdy-moze-z-niego-korzystac-zdjecia.html, Data publikacji: 2018.06.20, Data odczytu: 2018.06.21



Liczba wyświetleń artykułu: 1439

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich