Portal Pszczelarski

Pierwszy ul w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze

pszczelarstwo lubuskie pszczelarstwo miejskie ul w ogrodzie botanicznym Paweł Sulatycki

Z inicjatywy radnej Bożeny Ronowicz, w Ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze stanął pierwszy ul. Nie jest to pierwszy miejski ul w tym mieście, jednakże jest to istotny element promocji ratowania roi pszczelich na świecie. Radna ma nadzieję, że Zielona Góra stanie się ważnym ośrodkiem działań na rzecz ratowania pszczół i innych zapylaczy.

Bożena Ronowicz to miłośniczka przyrody, absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także była prezydent Miasta Zielona Góra. Jak sama twierdzi, pszczoły są ogromnie istotne w ekosystemie miejskim i dlatego konieczne jest ich ratowanie. Jej zdaniem, Ogród Botaniczny jest idealnym miejscem dla zapylaczy, ponieważ będą one żyły tu w otoczeniu kwiatów i zieleni.

Pomoc przy zainstalowaniu ula zaoferował jeden z pszczelarzy, Paweł Sulatycki. W rozmowie z Radiem Zielona Góra, zaznaczył on, że pszczoły są niezwykle pożytecznymi owadami, a ich zła sława wynika jedynie z niewiedzy ludzi, którzy często mylą je z osami.

W Zielonej Górze pasieki miejskie znajdują się między innymi na dachu Giełdy Rolno-Towarowej, na terenie Miejskich Wodociągów oraz na skrzyżowaniu ulic Wiśniowej i Wyszyńskiego. Ogród Botaniczny zapowiada rozszerzenie pasieki o kolejne ule.

Opracowano na podstawie:

Radio Zielona Góra, W ogrodzie botanicznym stanął pierwszy ul, http://www.rzg.pl/w-ogrodzie-botanicznym-stanal-pierwszy-ul/, Data publikacji: 2018.07.06, Data odczytu: 2018.07.06Liczba wyświetleń artykułu: 1617

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kradzież 28 uli w gminie Głubczyce 2017

Moneta 20 zł z pszczołą miodną

XVI Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Żelechlinku

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Krem bananowo-owsiany z miodem

Lawendowe ciasto dyniowe

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL