Portal Pszczelarski

Miodobranie z udziałem marszałka Całbeckiego

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego pasieka miejska pszczelarstwo miejskie Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu Tadeusz Dussa Piotr Całbecki

Da dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, od 2016 roku mieszka 5 pszczelich rodzin. Opiekujący się nimi pszczelarze oraz władze miasta nie kryją zadowolenia z dotychczasowej współpracy z pszczołami, które produkują dużo dobrego miodu oraz zapylają miejskie rabaty. 6 lipca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się kolejne miodobranie, w którym osobiście uczestniczył sam marszałek województwa Piotr Całbecki.

Jak informuje portal Oto Toruń, pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego składa się z 5 uli, w których łącznie znajduje się nawet do 250 tysięcy owadów. Pasieką opiekuje się Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu, który przekonuje, iż z ustawionych na dachu urzędu uli można zebrać nawet do 250 kilogramów czystego miodu. Jak twierdzi Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, pszczoły w mieście mają bardzo dobre warunki do rozwoju z uwagi na cieplejszy klimat i większą bazę pożytkową. Prezes podkreśla jednak, że głównym celem tworzenia pasiek miejskich jest uczestnictwo pszczół w miejskim biosystemie, czyli ich (niezbędna) pomoc w zapylaniu miejskich roślin. W tym aspekcie toruńskie pszczoły również się sprawdziły.

Kolejne wiosenne miodobranie, które odbyło się 6 lipca zostało wykonane wspólnie z marszałkiem województwa, który osobiście uczestniczył w pracach. Piotr Całbecki widzi ogromne korzyści z obecności pszczół w mieście. Zaznacza on, iż pszczoły są bardzo ważnym elementem ekosystemu, a ich obecność w mieście daje wiele korzyści, między innymi miód, który jest idealnym prezentem dla gości urzędu. Warto przypomnieć, iż miód z dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (sezon roku 2017) okazał się być wolny od substancji czynnych środków ochrony. Sprawozdanie z badań dostępne jest na stronie urzędu.

Opracowano na podstawie:

Ototoruń.pl, Miodobranie z marszałkiem Całbeckim na dachu Urzędu Marszałkowskiego, https://ototorun.pl/artykul/miodobranie-z-marszalkiem/473190, Data publikacji: 2018.07.06, Data odczytu: 2018.07.06



Liczba wyświetleń artykułu: 937

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.