Miodobranie z udziałem marszałka Całbeckiego
Da dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, od 2016 roku mieszka 5 pszczelich rodzin. Opiekujący się nimi pszczelarze oraz władze miasta nie kryją zadowolenia z dotychczasowej współpracy z pszczołami, które produkują dużo dobrego miodu oraz zapylają miejskie rabaty. 6 lipca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się kolejne miodobranie, w którym osobiście uczestniczył sam marszałek województwa Piotr Całbecki.
Jak informuje portal Oto Toruń, pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego składa się z 5 uli, w których łącznie znajduje się nawet do 250 tysięcy owadów. Pasieką opiekuje się Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu, który przekonuje, iż z ustawionych na dachu urzędu uli można zebrać nawet do 250 kilogramów czystego miodu. Jak twierdzi Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, pszczoły w mieście mają bardzo dobre warunki do rozwoju z uwagi na cieplejszy klimat i większą bazę pożytkową. Prezes podkreśla jednak, że głównym celem tworzenia pasiek miejskich jest uczestnictwo pszczół w miejskim biosystemie, czyli ich (niezbędna) pomoc w zapylaniu miejskich roślin. W tym aspekcie toruńskie pszczoły również się sprawdziły.
Kolejne wiosenne miodobranie, które odbyło się 6 lipca zostało wykonane wspólnie z marszałkiem województwa, który osobiście uczestniczył w pracach. Piotr Całbecki widzi ogromne korzyści z obecności pszczół w mieście. Zaznacza on, iż pszczoły są bardzo ważnym elementem ekosystemu, a ich obecność w mieście daje wiele korzyści, między innymi miód, który jest idealnym prezentem dla gości urzędu. Warto przypomnieć, iż miód z dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (sezon roku 2017) okazał się być wolny od substancji czynnych środków ochrony. Sprawozdanie z badań dostępne jest na stronie urzędu.
Opracowano na podstawie:
Ototoruń.pl, Miodobranie z marszałkiem Całbeckim na dachu Urzędu Marszałkowskiego, https://ototorun.pl/artykul/miodobranie-z-marszalkiem/473190, Data publikacji: 2018.07.06, Data odczytu: 2018.07.06
Liczba wyświetleń artykułu: 1159
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!