Portal Pszczelarski

Lubelska policja będzie interweniować w przypadkach zatruć pszczół

pszczelarstwo lubelskie zatrucie pszczół Grzegorz Osuch

Co roku w okresie wiosenno-letnim pszczelarze liczą się z ewentualnymi przypadkami zatruć pszczół spowodowanymi nieodpowiednim wykonywaniem zabiegów chemizacyjnych przez okolicznych rolników. W tym roku do pomocy pszczelarzom ruszają funkcjonariusze policji, którzy zdobyli odpowiednią wiedzę w tym zakresie.

Jak informuje portal Wspólnota Opolska, w ostatnich tygodniach, informacje o przypadkach zatruć pszczół w pasiekach spływają od wielu pszczelarzy. Grzegorz Osuch, właściciel pasieki z miejscowości Piotrawin (gmina Łaziska) stracił jak na razie jedynie jedną rodzinę pszczelą, jednak - jak sam mówi - rolnicy całkowicie ignorują zalecenia i wykonują opryski nie zważając na dobro owadów. Co więcej, jak dodaje pszczelarz, cześć rolników tłumaczy, że wykonywane przez nich zabiegi są nieszkodliwe dla zapylaczy, a zdaniem pszczelarza, w praktyce nie ma środków nie oddziałujących na pszczoły. Pszczoła pokryta środkiem chemicznym i tak nie zostaje wpuszczona do ula, więc w ostateczności umiera.

Podobne przypadki notowane są również w innych gminach, w całym powiecie opolskim, gdzie pszczelarze, w skutek oprysków na przykład malin, stracili o wiele więcej rodzin. Biorąc pod uwagę fakt, iż o tej porze roku rodzina pszczela liczyć może nawet do 80 tysięcy pszczół, to straty pszczelarzy są na prawdę kolosalne. Przez takie zabiegi, na jakości trącą zarówno matki pszczele, jak i trutnie.

W tym roku, pszczelarzy w walce z nieuczciwymi rolnikami w powiecie opolskim, wspierać będzie również policja. Jak informuje portal Wspólnota opolska, policjanci odbyli już szkolenie w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Opolu Lubelskim, gdzie uzyskali wiedzę, jakim sprzętem mogą być wykonywane opryski, jakie środki są dopuszczalne i o jakiej porze dnia. Funkcjonariusze przekonują, że po uzyskaniu zgłoszenia, będą interweniować.

Po raz kolejny, można jedynie apelować do rolników o stosowanie preparatów ochrony roślin nocą, zgodnie z zaleceniami i przestrzeganie okresu karencji.

Opracowano na podstawie:

Wspólnota opolska, Rolnicy pryskają, pszczoły padają, https://24wspolnota.pl/pl/opolelubelskie/wydarzenia/33025/rolnicy-pryskaj-pszczo-y-padaj.htm, Data publikacji: 2018.06.10, Data odczytu: 2018.07.05



Liczba wyświetleń artykułu: 2400

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch 2018-07-15 09:14:20

Wszyscy policjanci powinni być przeszkoleni w tym zakresie... a nie tylko z Lubelszczyzny...



  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

VIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec - relacja z wydarzenia

Projekt Bzykająca Przyczepka