Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pasieka Kraków działa już od roku!

pszczelarstwo małopolskie Pasieka Kraków pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Pasieka Kraków to pierwszy w Polsce tak duży projekt promujący pszczelarstwo miejskie. Rok temu, w 2017 roku, władze Krakowa zdecydowały o stworzeniu systemu pięcioulowych, niewielkich pasiek na terenie miasta. 12 lipca 2018 r. mija dokładnie rok od uruchomienia pierwszej krakowskiej pasieki w ramach projektu.

Jak tłumaczy koordynatorka projektu, Violetta Bratuń - miniony rok był swego rodzaju eksperymentem i ogromnym wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych uczestników przedsięwzięcia. W tym momencie można już stwierdzić, iż projekt odniósł sukces i cały czas się rozwija. W tym momencie w ramach inicjatywy, stworzono już dziewięć lokalizacji, a kolejne są w planach. Sukcesem projektu jest również współpraca z miejskimi przedsiębiorstwami oraz ekospalarnią w Krakowie, która prowadzi znaczącą działalność edukacyjną w zakresie ochrony środowiska.

Ważnym aspektem, stanowiącym nie mniejszy sukces, jest pozytywne przyjęcie obecności pszczół w mieście przez mieszkańców. Jak informuje portal miejski Magiczny Kraków, mieszkańcy z zainteresowaniem obserwują zarówno rozwój projektu, jak i pracę miejskich pszczół. Widoczne jest to przede wszystkim na portalach społecznościowych, gdzie krakowianie chętnie dzielą się własnymi relacjami z działalności zapylaczy.

Właśnie z myślą o mieszkańcach stworzono pasiekę na Błoniach Mogilskich przy ulicy Syrachowskiej. Można tam nie tylko obserwować ule, ale także wziąć udział w warsztatach pszczelarskich i zajrzeć bezpośrednio do ula. Przeprowadzony we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie cykl weekendowych szkoleń dla dzieci spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego tez organizatorzy planują kolejne, wakacyjne spotkania.

Opracowano na podstawie:

Magiczny Kraków, Coraz więcej pszczół na miejskich dachach i łąkach, http://krakow.pl/pasieka_krakow/221551,2016,komunikat,coraz_wiecej_pszczol_na_miejskich_dachach_i_lakach.html, Data publikacji: 2018.07.04, Data odczytu: 2018.07.05

Czytaj również:

Pasieka Kraków – pierwsze miodobranie w sezonie 2018

Pasieka Kraków - inauguracja sezonu 2018



Liczba wyświetleń artykułu: 1111

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ogórki z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chleb z szafranem i miodem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.