Portal Pszczelarski

Pszczelarski Kąt w Gostyniu – miniskansen pełen pszczelarskiej historii

pszczelarstwo wielkopolskie Pszczelarski Kąt skansen pszczelarski Gostyń Marian Sobecki Ireneusz Sobkowiak

Pszczelarski Kąt to nowo otwarty, niewielki skansen znajdujący się w Domu Katolickim św. Józefa w Gostyniu. Miejsce powstało z inicjatywy ks. Kanonika Krzysztofa Młynarczyka. Można tam podziwiać różne typy uli, stare sprzęty i akcesoria pszczelarskie. Jest to również miejsce, w którym można dowiedzieć się o funkcjonowaniu pasieki, pracy i życiu pszczół czy zobaczyć jak wyglądają gniazda szerszeni.

Uroczystość otwarcia skansenu rozpoczęła się uroczystą mszą świętą podczas, której biskup namawiał zebranych do dbania o środowisko naturalne, bo to jest właśnie - według niego - kwintesencja pojęcia "istnieć i żyć po ludzku". Biskup senior Zdzisław Fortuniak pobłogosławił również Pszczelarski Kąt.

Jak informuje gostynska.pl, pomysł na stworzenie mniskansenu zrodził się podczas jednego z odpustów, na którym po raz pierwszy zorganizowano edukacyjne stoisko pszczelarskie. Dzięki zaangażowaniu Mariana Sobeckiego oraz Ireneusza Sobkowiaka, po roku od rozpoczęcia działań, na poddaszu Domu Katolickiego w Gostyniu powstała, pełna historii pszczelarstwa, edukacyjna ekspozycja dostępna dla każdego.

Opracowano na podstawie:

Gostynska.pl, Na poddaszu zagościli pszczelarze. Miniskansen już otwarty., http://www.gostynska.pl/artykuly/na-poddaszu-zagoscili-pszczelarze-miniskansen-juz-,88062.htm, Data publikacji: 2018.07.01, Data odczytu: 2018.07.01



Liczba wyświetleń artykułu: 1908

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016