Portal Pszczelarski

Rzym wykorzystuje pszczoły do monitorowania metali ciężkich w powietrzu

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Włoszech Pszczele Miasto Federacja Włoskich Pszczelarzy pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

W Rzymie zamiast kosiarek używa się owiec, a profesjonalny system monitorowania smogu to tak na prawdę system uli rozstawionych w różnych punktach miasta. Pierwsze wyniki analiz zaskoczyły naukowców. W realizacji projektu "Pszczele Miasto" pomaga Federacja Włoskich Pszczelarzy oraz leśna formacja karabinierów.

Początek nietypowych ekologicznych inicjatyw miał miejsce kilka tygodni temu, kiedy to - z powodu braków w personelu oraz próby zmniejszenia kosztów - do jednego z rzymskich parków skierowano kilka tysięcy owiec. Zwierzęta zostały "zatrudnione" do koszenia trawy. Zaskakujące posunięcie władz miasta spodobało się mieszkańcom na tyle, że zdecydowano się na kolejny krok.

Projekt o nazwie "Pszczele Miasto" to sieć uli umiejscowionych w strategicznych punktach miasta. Pszczoły mają pomóc w analizie jakości rzymskiego powietrza oraz zawartości metali ciężkich w atmosferze. Jak informuje portal Roma Today, stworzono już sieć składającą się z 12 stacji, w których znajdują się ule. Badania zostaną dokonane na podstawie jakości miodu oraz stanu zdrowia pszczół. Pierwsze wyniki analiz są zaskakujące, ponieważ okazuje się, iż powietrze w centrum Rzymu ma mniejszą zawartość metali ciężkich, niż powietrze z terenów podmiejskich. Projekt ma również edukacyjny charakter. Celem inicjatorów jest przybliżenie mieszkańcom istotnego znaczenia pszczół w przyrodzie oraz edukacja najmłodszych.

Władze Rzymu namawiają również mieszkańców, dając stosowny przykład, do zakładania na terenie swoich ogrodów oraz na balkonach, hoteli dla pszczół, by w ten sposób pomóc owadom w rozwoju ich populacji.

Opracowano na podstawie:

RMF FM Classic, W Rzymie owce skoszą trawę, a pszczoły zmierzą poziom smogu, http://www.rmfclassic.pl/informacje/Obraz,12/W-Rzymie-owce-skosza-trawe-a-pszczoly-zmierza-poziom-smogu,35779.html, Data publikacji: 2018.07.04, Data odczytu: 2018.07.04

Rama Today, Api anti-smog per monitorare la qualità dell'aria: presentato il progetto "apincittà, http://www.romatoday.it/politica/api-anti-smog-progetto-api-in-citta.html, Data publikacji: 2018.07.03, Data odczytu: 2018.07.04Liczba wyświetleń artykułu: 868

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.