Miód minimalizuje obrażenia po spożyciu baterii guzikowej

Miód na kromce chleba.
Medyczne pismo "The Laryngocope" opublikowało badania dowodzące, iż podanie miodu może ograniczyć skutki połknięcia miniaturowych baterii stosowanych między innymi w zegarkach czy w kalkulatorach. Jest to przełomowe odkrycie, pozwalające uniknięcia tragedii w szczególności w sytuacji połknięcia baterii guzikowej przez dziecko.
Jak informuje Nauka w Polsce, połkniecie baterii guzikowych jest niezwykle niebezpieczne i groźne w skutkach, szczególnie u małych dzieci. Już w przeciągu dwóch godzin od zdarzenia, może dojść do perforacji przełyku, poparzenia strun głosowych czy nawet uszkodzenia głównych naczyń krwionośnych. Baterie guzikowe, w kontakcie z płynami ustrojowymi ulegają bowiem krótkiemu spięciu i bardzo się nagrzewają, co powoduje oparzenia. Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, do takich sytuacji dochodzi wyjątkowo często. W USA jest to ponad 2,5 tysiąca przypadków rocznie.
Zespół laryngologów z Children's Hospital of Philadelphia starał się znaleźć substancję, która będzie posiadała właściwości neutralizujące żrące alkalia pochodzące z połkniętych baterii. Taka substancja powinna być smaczna i łatwo dostępna. Po przeprowadzeniu badań w typowych gospodarstwach domowych oraz na podstawie dokładnych analiz przeprowadzonych w laboratoriach uznano, iż miód spełnia wszystkie te warunki. Sukralfat, czyli sól glinowa siarczanu sacharozy stosowana w chorobie wrzodowej żołądka oraz kwas cytrynowy wykazują podobne właściwości, jednak jedynie miód jest za równo chętnie spożywany przez dzieci, jak i obecny w każdym gospodarstwie domowym.
Spożyty miód tworzy barierę ochronną pomiędzy tkankami a baterią, dzięki czemu ewentualne obrażenia są zminimalizowane. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w przypadku połknięcia przez dziecko niewielkiej baterii guzikowej, należy niezwłocznie rozpocząć podawanie mu miodu w krótkich odstępach czasowych oraz udać się do szpitala. Oczywiście należy upewnić się czy dziecko nie ma uczulenia na miód, czy nie podejrzewa się u niego sepsy lub perforacji przełyku. Nie zaleca się również podawania miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia.
Opracowano na podstawie:
Nauka w Polsce, Gdy dziecko połknęło bateryjkę, miód może uratować życie, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29855%2Cgdy-dziecko-polknelo-bateryjke-miod-moze-uratowac-zycie.html, Data publikacji: 2018.06.15, Data odczytu: 2018.06.28
Liczba wyświetleń artykułu: 2639
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Polska wspiera rozwój pszczelarstwa w Libanie
Polacy pomagają pszczelarzom w Libanie Jakub Wojas

Zdrowy jak Romiód! Przebadano miód z uli z recyklingu 2022
Przebadano romiód - miód z uli z recyklingu Portal Pszczelarski

Wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi
Kompleksowe badania miodu dały ciekawe wyniki Jakub Wojas

Uloterapia – na czym polega i ile kosztuje?
Zalety uloterapii Magdalena Szatanik

Najgorszy od 60 lat sezon dla pszczelarzy z Florydy 2022
Złe informacje z Florydy w USA Jakub Wojas

Katowickie pszczoły z miejskich pasiek gotowe do zimy 2022
Katowickie pszczoły gotowe do zimowli Jakub Wojas

Jakie zwierzęta jedzą miód?
Które zwierzęta jedzą miód? Magdalena Szatanik
