Portal Pszczelarski

Miód minimalizuje obrażenia po spożyciu baterii guzikowej

Miód na kromce chleba.

pszczelarstwo na świecie miód bateria guzikowa apiterapia

Medyczne pismo "The Laryngocope" opublikowało badania dowodzące, iż podanie miodu może ograniczyć skutki połknięcia miniaturowych baterii stosowanych między innymi w zegarkach czy w kalkulatorach. Jest to przełomowe odkrycie, pozwalające uniknięcia tragedii w szczególności w sytuacji połknięcia baterii guzikowej przez dziecko.

Jak informuje Nauka w Polsce, połkniecie baterii guzikowych jest niezwykle niebezpieczne i groźne w skutkach, szczególnie u małych dzieci. Już w przeciągu dwóch godzin od zdarzenia, może dojść do perforacji przełyku, poparzenia strun głosowych czy nawet uszkodzenia głównych naczyń krwionośnych. Baterie guzikowe, w kontakcie z płynami ustrojowymi ulegają bowiem krótkiemu spięciu i bardzo się nagrzewają, co powoduje oparzenia. Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, do takich sytuacji dochodzi wyjątkowo często. W USA jest to ponad 2,5 tysiąca przypadków rocznie.

Zespół laryngologów z Children's Hospital of Philadelphia starał się znaleźć substancję, która będzie posiadała właściwości neutralizujące żrące alkalia pochodzące z połkniętych baterii. Taka substancja powinna być smaczna i łatwo dostępna. Po przeprowadzeniu badań w typowych gospodarstwach domowych oraz na podstawie dokładnych analiz przeprowadzonych w laboratoriach uznano, iż miód spełnia wszystkie te warunki. Sukralfat, czyli sól glinowa siarczanu sacharozy stosowana w chorobie wrzodowej żołądka oraz kwas cytrynowy wykazują podobne właściwości, jednak jedynie miód jest za równo chętnie spożywany przez dzieci, jak i obecny w każdym gospodarstwie domowym.

Spożyty miód tworzy barierę ochronną pomiędzy tkankami a baterią, dzięki czemu ewentualne obrażenia są zminimalizowane. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w przypadku połknięcia przez dziecko niewielkiej baterii guzikowej, należy niezwłocznie rozpocząć podawanie mu miodu w krótkich odstępach czasowych oraz udać się do szpitala. Oczywiście należy upewnić się czy dziecko nie ma uczulenia na miód, czy nie podejrzewa się u niego sepsy lub perforacji przełyku. Nie zaleca się również podawania miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Gdy dziecko połknęło bateryjkę, miód może uratować życie, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29855%2Cgdy-dziecko-polknelo-bateryjke-miod-moze-uratowac-zycie.html, Data publikacji: 2018.06.15, Data odczytu: 2018.06.28Liczba wyświetleń artykułu: 2425

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Budowa ula ze słomy - warsztat pszczelarski Pasieki Edukacyjnej 2017

XIX Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie

Otwarcie sezonu pszczelarskiego w firmie Łysoń 2015