Portal Pszczelarski

Miód minimalizuje obrażenia po spożyciu baterii guzikowej

Miód na kromce chleba.

pszczelarstwo na świecie miód bateria guzikowa apiterapia

Medyczne pismo "The Laryngocope" opublikowało badania dowodzące, iż podanie miodu może ograniczyć skutki połknięcia miniaturowych baterii stosowanych między innymi w zegarkach czy w kalkulatorach. Jest to przełomowe odkrycie, pozwalające uniknięcia tragedii w szczególności w sytuacji połknięcia baterii guzikowej przez dziecko.

Jak informuje Nauka w Polsce, połkniecie baterii guzikowych jest niezwykle niebezpieczne i groźne w skutkach, szczególnie u małych dzieci. Już w przeciągu dwóch godzin od zdarzenia, może dojść do perforacji przełyku, poparzenia strun głosowych czy nawet uszkodzenia głównych naczyń krwionośnych. Baterie guzikowe, w kontakcie z płynami ustrojowymi ulegają bowiem krótkiemu spięciu i bardzo się nagrzewają, co powoduje oparzenia. Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, do takich sytuacji dochodzi wyjątkowo często. W USA jest to ponad 2,5 tysiąca przypadków rocznie.

Zespół laryngologów z Children's Hospital of Philadelphia starał się znaleźć substancję, która będzie posiadała właściwości neutralizujące żrące alkalia pochodzące z połkniętych baterii. Taka substancja powinna być smaczna i łatwo dostępna. Po przeprowadzeniu badań w typowych gospodarstwach domowych oraz na podstawie dokładnych analiz przeprowadzonych w laboratoriach uznano, iż miód spełnia wszystkie te warunki. Sukralfat, czyli sól glinowa siarczanu sacharozy stosowana w chorobie wrzodowej żołądka oraz kwas cytrynowy wykazują podobne właściwości, jednak jedynie miód jest za równo chętnie spożywany przez dzieci, jak i obecny w każdym gospodarstwie domowym.

Spożyty miód tworzy barierę ochronną pomiędzy tkankami a baterią, dzięki czemu ewentualne obrażenia są zminimalizowane. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w przypadku połknięcia przez dziecko niewielkiej baterii guzikowej, należy niezwłocznie rozpocząć podawanie mu miodu w krótkich odstępach czasowych oraz udać się do szpitala. Oczywiście należy upewnić się czy dziecko nie ma uczulenia na miód, czy nie podejrzewa się u niego sepsy lub perforacji przełyku. Nie zaleca się również podawania miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Gdy dziecko połknęło bateryjkę, miód może uratować życie, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29855%2Cgdy-dziecko-polknelo-bateryjke-miod-moze-uratowac-zycie.html, Data publikacji: 2018.06.15, Data odczytu: 2018.06.28Liczba wyświetleń artykułu: 2282

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Banan w cieście

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Puchowa owsianka na różanym mleku

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Ser twarogowy z miodem i orzechami