Portal Pszczelarski

Miód minimalizuje obrażenia po spożyciu baterii guzikowej

Miód na kromce chleba.

pszczelarstwo na świecie miód bateria guzikowa apiterapia

Medyczne pismo "The Laryngocope" opublikowało badania dowodzące, iż podanie miodu może ograniczyć skutki połknięcia miniaturowych baterii stosowanych między innymi w zegarkach czy w kalkulatorach. Jest to przełomowe odkrycie, pozwalające uniknięcia tragedii w szczególności w sytuacji połknięcia baterii guzikowej przez dziecko.

Jak informuje Nauka w Polsce, połkniecie baterii guzikowych jest niezwykle niebezpieczne i groźne w skutkach, szczególnie u małych dzieci. Już w przeciągu dwóch godzin od zdarzenia, może dojść do perforacji przełyku, poparzenia strun głosowych czy nawet uszkodzenia głównych naczyń krwionośnych. Baterie guzikowe, w kontakcie z płynami ustrojowymi ulegają bowiem krótkiemu spięciu i bardzo się nagrzewają, co powoduje oparzenia. Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, do takich sytuacji dochodzi wyjątkowo często. W USA jest to ponad 2,5 tysiąca przypadków rocznie.

Zespół laryngologów z Children's Hospital of Philadelphia starał się znaleźć substancję, która będzie posiadała właściwości neutralizujące żrące alkalia pochodzące z połkniętych baterii. Taka substancja powinna być smaczna i łatwo dostępna. Po przeprowadzeniu badań w typowych gospodarstwach domowych oraz na podstawie dokładnych analiz przeprowadzonych w laboratoriach uznano, iż miód spełnia wszystkie te warunki. Sukralfat, czyli sól glinowa siarczanu sacharozy stosowana w chorobie wrzodowej żołądka oraz kwas cytrynowy wykazują podobne właściwości, jednak jedynie miód jest za równo chętnie spożywany przez dzieci, jak i obecny w każdym gospodarstwie domowym.

Spożyty miód tworzy barierę ochronną pomiędzy tkankami a baterią, dzięki czemu ewentualne obrażenia są zminimalizowane. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w przypadku połknięcia przez dziecko niewielkiej baterii guzikowej, należy niezwłocznie rozpocząć podawanie mu miodu w krótkich odstępach czasowych oraz udać się do szpitala. Oczywiście należy upewnić się czy dziecko nie ma uczulenia na miód, czy nie podejrzewa się u niego sepsy lub perforacji przełyku. Nie zaleca się również podawania miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Gdy dziecko połknęło bateryjkę, miód może uratować życie, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29855%2Cgdy-dziecko-polknelo-bateryjke-miod-moze-uratowac-zycie.html, Data publikacji: 2018.06.15, Data odczytu: 2018.06.28Liczba wyświetleń artykułu: 2639

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)