Portal Pszczelarski

Miód minimalizuje obrażenia po spożyciu baterii guzikowej

Miód na kromce chleba.

pszczelarstwo na świecie miód bateria guzikowa apiterapia

Medyczne pismo "The Laryngocope" opublikowało badania dowodzące, iż podanie miodu może ograniczyć skutki połknięcia miniaturowych baterii stosowanych między innymi w zegarkach czy w kalkulatorach. Jest to przełomowe odkrycie, pozwalające uniknięcia tragedii w szczególności w sytuacji połknięcia baterii guzikowej przez dziecko.

Jak informuje Nauka w Polsce, połkniecie baterii guzikowych jest niezwykle niebezpieczne i groźne w skutkach, szczególnie u małych dzieci. Już w przeciągu dwóch godzin od zdarzenia, może dojść do perforacji przełyku, poparzenia strun głosowych czy nawet uszkodzenia głównych naczyń krwionośnych. Baterie guzikowe, w kontakcie z płynami ustrojowymi ulegają bowiem krótkiemu spięciu i bardzo się nagrzewają, co powoduje oparzenia. Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, do takich sytuacji dochodzi wyjątkowo często. W USA jest to ponad 2,5 tysiąca przypadków rocznie.

Zespół laryngologów z Children's Hospital of Philadelphia starał się znaleźć substancję, która będzie posiadała właściwości neutralizujące żrące alkalia pochodzące z połkniętych baterii. Taka substancja powinna być smaczna i łatwo dostępna. Po przeprowadzeniu badań w typowych gospodarstwach domowych oraz na podstawie dokładnych analiz przeprowadzonych w laboratoriach uznano, iż miód spełnia wszystkie te warunki. Sukralfat, czyli sól glinowa siarczanu sacharozy stosowana w chorobie wrzodowej żołądka oraz kwas cytrynowy wykazują podobne właściwości, jednak jedynie miód jest za równo chętnie spożywany przez dzieci, jak i obecny w każdym gospodarstwie domowym.

Spożyty miód tworzy barierę ochronną pomiędzy tkankami a baterią, dzięki czemu ewentualne obrażenia są zminimalizowane. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w przypadku połknięcia przez dziecko niewielkiej baterii guzikowej, należy niezwłocznie rozpocząć podawanie mu miodu w krótkich odstępach czasowych oraz udać się do szpitala. Oczywiście należy upewnić się czy dziecko nie ma uczulenia na miód, czy nie podejrzewa się u niego sepsy lub perforacji przełyku. Nie zaleca się również podawania miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Gdy dziecko połknęło bateryjkę, miód może uratować życie, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29855%2Cgdy-dziecko-polknelo-bateryjke-miod-moze-uratowac-zycie.html, Data publikacji: 2018.06.15, Data odczytu: 2018.06.28Liczba wyświetleń artykułu: 2976

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Piernik sułtański

Chałka z szafranem i miodem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności