Portal Pszczelarski

Uczniowie odwiedzili Edukacyjną Ścieżkę Pszczelarską w Godzięcinie 2018

pszczelarstwo dolnośląskie Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Z Kujawskim pomagamy pszczołom pszczelarska ścieżka edukacyjna

Gminy, które przystąpiły do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom zaczynają aktywne działania. Gmina Brzeg Dolny (województwo dolnośląskie) w ramach tego projektu, na przełomie maja i czerwca 2018 r. zorganizowała zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Chobieni. Zajęcia odbywały się w zagrodzie ekologicznej Państwa Kamaszuk, gdzie znajduję się ścieżka pszczelarska z różnymi typami uli.

Ścieżka edukacyjna Państwa Kamaszuk powstała w 2012 roku, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Godzięcin "Wspólna Sprawa" w ramach konkursu "Ochrona Bioróżnorodności Naszą Sprawą" ogłoszonego przez Fundację Wspomagania Wsi. Głównym założeniem inicjatorów przedsięwzięcia było prezentowanie dzieciom, młodzieży i wszystkim zainteresowanym historii i tradycji pszczelarskiej oraz zasad funkcjonowania nowoczesnej pasieki obecnie. W obiekcie znajdują się różne typy uli - kłody, ule słomiane, figuralne i współczesne, a także gniazda pszczół murarek. Otacza je różnorodna roślinność złożona w głównej mierze z gatunków miododajnych. Ścieżka jest podzielona na dwie części. Cześć pierwsza zabiera zwiedzających w bartny las, gdzie wśród sosen, wierzb i świerków przewodnik opowiada o początkach bartnictwa. Druga część to zarys nowoczesnego pszczelarstwa. Można tu spotkać wiele roślin chronionych oraz ule nowej generacji.

30 maja i 8 czerwca 2018 r. dzieci ze Szkoły podstawowej w Chobieni, miały okazję odwiedzenia zagrody ekologicznej Państwa Kamaszuk. Uczniowie poznali tam zarówno typy uli, jak i historię pszczelarstwa i jego przemian na przestrzeni lat. Pszczelarze wytłumaczyli na czym polega pszczela hierarchia oraz jak pszczoły przekazują sobie informacje i rozpoznają kolory. Ponadto, zaprezentowano zebranym sprzęt oraz strój pszczelarza, w którym dzieci miały okazję na własne oczy przekonać się jak wygląda praca pszczół w ulu. Miłym zakończeniem wyjazdu była degustacja różnych gatunków miodów.

Opracowano na podstawie:

Szkoła Podstawowa w Chobieni, Ścieżka pszczelarska, http://zschobienia.pl/2018/06/12/sciezka-pszczelarska/, Data publikacji: 12.06.2018., Data odczytu: 2018.06.12



Liczba wyświetleń artykułu: 1755

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016