Warszawskie pszczoły zbierają dużo miodu

Warszawskie miejskie pszczoły zbierają o wiele więcej miodu niż te hodowane w pasiekach znajdujących się na wsiach i lasach. Ich opiekun, Marek Barzyk potwierdza, iż w niektórych latach zbiory miodu dochodziły nawet do 100 kilogramów z jednego ula.
Jak informuje portal Infoplanet, Pan Marek Barzyk opiekuje się pszczołami znajdującymi się na dachach w trzech miejscach w Warszawie, łącznie jest to około 15 uli. Dzięki swojej lokalizacji, pasieki te mają wręcz rekordowe zbiory. Wyjątkowym sezonem, kiedy Pan Marek zebrał blisko 100 kilogramów miodu z jednego ula miał miejsce w 2014 roku. Zdaniem pszczelarza, wysoka wydajność wynika z dużej bazy pożytkowej, jaką mają do dyspozycji owady. Pszczoły mają w pobliżu między innymi ogród botaniczny, kilka parków, ogródki działkowe i 70 hektarów Łazienek.
Pszczelarz relacjonuje, iż poza tym, że w najlepszych latach z jednego ula można było zebrać nawet 100 kilogramów miodu, to ogólna średnia w tych pasiekach wynosi 30-35 kilogramów miodu. To dwa razy więcej niż średnia krajowa. Pszczelarz wielokrotnie podkreślał jednak, że o pszczoły miejskie należy wyjątkowo dbać. Konieczne jest ich systematyczne monitorowanie, a hodowlą powinni zajmować się doświadczeni specjaliści.
Warszawskie pszczoły wytwarzają wiosenny miód wielokwiatowy, miód akacjowy, lipowy, a nawet spadziowy. Dotychczasowe badania wykazały, że warszawski miód jest bardzo dobrej jakości, a zawartość metali ciężkich jest tam znikoma.
Opracowano na podstawie:
Infoplanet, Polska. Warszawskie pszczoły najbardziej miododajne, https://infoplanet.pl/pl/news/portal/polska/wydarzenia/polska-warszawskie-pszczoly-najbardziej-miododajne/, Data publikacji: 2018.06.14, Data odczytu: 2018.06.14
Liczba wyświetleń artykułu: 1325
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

W Katowicach pojawia się coraz więcej miejskich pasiek 2023
Coraz więcej miejskich pni pszczelich w Katowicach Dariusz Buzun

Czy pszczoły na dachach wieżowców to dobry pomysł? Pojawiają się sceptyczne głosy
Zdaniem ekologa ze Szwajcarii - nie Dariusz Buzun

Pasieka ekologiczna jako forma edukacji - Harmęże 2023
Tak, to odpowiedź Dariusz Buzun

Czy pszczelarstwo miejskie szkodzi zapylaczom?
Według Kanadyjskich badaczy - tak Dariusz Buzun

Pszczoły zbadały jakość powietrza w Pile 2022
Pszczoły zatrudnione do badania jakości powietrza w Pile Jakub Wojas

Pasieka ze śmieci stanęła w Poznaniu 2022
Recykling w pszczelarstwie Jakub Wojas

Pasieka Orlenu w Płocku zostanie rozbudowana 2022
Pszczelarstwo biznesowe rozwija swoje macki Jakub Wojas
