Portal Pszczelarski

Warszawskie pszczoły zbierają dużo miodu

pszczelarstwo mazowieckie Marek Barzyk pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Warszawskie miejskie pszczoły zbierają o wiele więcej miodu niż te hodowane w pasiekach znajdujących się na wsiach i lasach. Ich opiekun, Marek Barzyk potwierdza, iż w niektórych latach zbiory miodu dochodziły nawet do 100 kilogramów z jednego ula.

Jak informuje portal Infoplanet, Pan Marek Barzyk opiekuje się pszczołami znajdującymi się na dachach w trzech miejscach w Warszawie, łącznie jest to około 15 uli. Dzięki swojej lokalizacji, pasieki te mają wręcz rekordowe zbiory. Wyjątkowym sezonem, kiedy Pan Marek zebrał blisko 100 kilogramów miodu z jednego ula miał miejsce w 2014 roku. Zdaniem pszczelarza, wysoka wydajność wynika z dużej bazy pożytkowej, jaką mają do dyspozycji owady. Pszczoły mają w pobliżu między innymi ogród botaniczny, kilka parków, ogródki działkowe i 70 hektarów Łazienek.
Pszczelarz relacjonuje, iż poza tym, że w najlepszych latach z jednego ula można było zebrać nawet 100 kilogramów miodu, to ogólna średnia w tych pasiekach wynosi 30-35 kilogramów miodu. To dwa razy więcej niż średnia krajowa. Pszczelarz wielokrotnie podkreślał jednak, że o pszczoły miejskie należy wyjątkowo dbać. Konieczne jest ich systematyczne monitorowanie, a hodowlą powinni zajmować się doświadczeni specjaliści.

Warszawskie pszczoły wytwarzają wiosenny miód wielokwiatowy, miód akacjowy, lipowy, a nawet spadziowy. Dotychczasowe badania wykazały, że warszawski miód jest bardzo dobrej jakości, a zawartość metali ciężkich jest tam znikoma.

Opracowano na podstawie:

Infoplanet, Polska. Warszawskie pszczoły najbardziej miododajne, https://infoplanet.pl/pl/news/portal/polska/wydarzenia/polska-warszawskie-pszczoly-najbardziej-miododajne/, Data publikacji: 2018.06.14, Data odczytu: 2018.06.14Liczba wyświetleń artykułu: 1134

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę