Portal Pszczelarski

Warszawskie pszczoły zbierają dużo miodu

pszczelarstwo mazowieckie Marek Barzyk pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Warszawskie miejskie pszczoły zbierają o wiele więcej miodu niż te hodowane w pasiekach znajdujących się na wsiach i lasach. Ich opiekun, Marek Barzyk potwierdza, iż w niektórych latach zbiory miodu dochodziły nawet do 100 kilogramów z jednego ula.

Jak informuje portal Infoplanet, Pan Marek Barzyk opiekuje się pszczołami znajdującymi się na dachach w trzech miejscach w Warszawie, łącznie jest to około 15 uli. Dzięki swojej lokalizacji, pasieki te mają wręcz rekordowe zbiory. Wyjątkowym sezonem, kiedy Pan Marek zebrał blisko 100 kilogramów miodu z jednego ula miał miejsce w 2014 roku. Zdaniem pszczelarza, wysoka wydajność wynika z dużej bazy pożytkowej, jaką mają do dyspozycji owady. Pszczoły mają w pobliżu między innymi ogród botaniczny, kilka parków, ogródki działkowe i 70 hektarów Łazienek.
Pszczelarz relacjonuje, iż poza tym, że w najlepszych latach z jednego ula można było zebrać nawet 100 kilogramów miodu, to ogólna średnia w tych pasiekach wynosi 30-35 kilogramów miodu. To dwa razy więcej niż średnia krajowa. Pszczelarz wielokrotnie podkreślał jednak, że o pszczoły miejskie należy wyjątkowo dbać. Konieczne jest ich systematyczne monitorowanie, a hodowlą powinni zajmować się doświadczeni specjaliści.

Warszawskie pszczoły wytwarzają wiosenny miód wielokwiatowy, miód akacjowy, lipowy, a nawet spadziowy. Dotychczasowe badania wykazały, że warszawski miód jest bardzo dobrej jakości, a zawartość metali ciężkich jest tam znikoma.

Opracowano na podstawie:

Infoplanet, Polska. Warszawskie pszczoły najbardziej miododajne, https://infoplanet.pl/pl/news/portal/polska/wydarzenia/polska-warszawskie-pszczoly-najbardziej-miododajne/, Data publikacji: 2018.06.14, Data odczytu: 2018.06.14



Liczba wyświetleń artykułu: 1690

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.