Portal Pszczelarski

Pszczoły rozumieją koncepcję nicości

inteligencja pszczół badania na pszczołach pszczoły a matematyka ciekawostki pszczele

Wiadomo, że pszczoły mają pewne zdolności matematyczne, takie jak na przykład umiejętność liczenia do czterech. Tym razem, naukowcy udowodnili, że pszczoły są w stanie zrozumieć również matematyczne pojęcie "zera". Wyniki najnowszych badań zostały opisane w magazynie Science. Naukowcy starają się zrozumieć w jaki sposób zwierzęta odwzorowują zero, co ma pomóc w stworzeniu sztucznej inteligencji.

Jak informuje magazyn Science, pszczoły należą do niewielkiej grupy gatunków rozumiejących koncepcję nicości, czyli zera numerycznego. Wyjątkowość tego odkrycia potęguje fakt, iż nawet starożytni Rzymianie nie znali i nie używali zera, a dzieciom zrozumienie tego zajmuje kilka lat. Do tej pory ustalono, iż ideę zera, rozumieją jedynie (poza ludźmi) delfiny, ssaki naczelne i niektóre ptaki. Dzięki odkryciu naukowców z australijskiego Royal Melbourne Institute of Technology i Uniwersytetu w Tuluzie, można teraz do tego wyjątkowego grona zaliczyć również pszczoły.

Eksperyment naukowców polegał na umieszczeniu pszczół w miejscu, w którym znajdowała się ściana z białymi kwadratami. Każdy z tych kwadratów posiadał inną liczbę mniejszych czarnych kwadratów. Pszczoły dostawały wodę z cukrem, po tym jak podleciały do miejsca z najmniejszą ilością kwadratów. Niektórym pszczołom pokazywano co jakiś czas do wyboru całkowicie biały kwadrat. Okazało się, że owady wybierają właśnie ten kwadrat, jako ten z najmniejszą ilością czarnych figur. Jak podkreślają naukowcy, w eksperymencie tym sprawdzono również, czy pszczoły nie kierują się do pustego pola tylko dlatego, ze traktują je jak coś nowego i interesującego. Owady, które były szkolone, aby zawsze wybierać największą liczbę, również rozumiały, że jeden jest większe od zera.

Uważa się, że rozumienie pojęcia zera numerycznego stanowi "zaawansowaną koncepcję numeryczną", przez długi czas naukowcy byli przekonani, iż rozumienie tego zjawiska przypada w udziale jedynie ludziom. Jak się okazało, pszczoły - posiadające zaledwie milion neuronów (człowiek posiada 86 miliardów) - są w stanie w tym aspekcie nam dorównać. Naukowcy mają nadzieję, iż to odkrycie pozwoli w rozwoju sztucznej inteligencji.

Opracowano na podstawie:

Science, Bees under stand the koncept od zero, http://www.sciencemag.org/news/2018/06/bees-understand-concept-zero, Data publikacji: 2018.06.08, Data odczytu: 2018.06.11Liczba wyświetleń artykułu: 620

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.