Portal Pszczelarski

Pszczoły rozumieją koncepcję nicości

inteligencja pszczół badania na pszczołach pszczoły a matematyka ciekawostki pszczele

Wiadomo, że pszczoły mają pewne zdolności matematyczne, takie jak na przykład umiejętność liczenia do czterech. Tym razem, naukowcy udowodnili, że pszczoły są w stanie zrozumieć również matematyczne pojęcie "zera". Wyniki najnowszych badań zostały opisane w magazynie Science. Naukowcy starają się zrozumieć w jaki sposób zwierzęta odwzorowują zero, co ma pomóc w stworzeniu sztucznej inteligencji.

Jak informuje magazyn Science, pszczoły należą do niewielkiej grupy gatunków rozumiejących koncepcję nicości, czyli zera numerycznego. Wyjątkowość tego odkrycia potęguje fakt, iż nawet starożytni Rzymianie nie znali i nie używali zera, a dzieciom zrozumienie tego zajmuje kilka lat. Do tej pory ustalono, iż ideę zera, rozumieją jedynie (poza ludźmi) delfiny, ssaki naczelne i niektóre ptaki. Dzięki odkryciu naukowców z australijskiego Royal Melbourne Institute of Technology i Uniwersytetu w Tuluzie, można teraz do tego wyjątkowego grona zaliczyć również pszczoły.

Eksperyment naukowców polegał na umieszczeniu pszczół w miejscu, w którym znajdowała się ściana z białymi kwadratami. Każdy z tych kwadratów posiadał inną liczbę mniejszych czarnych kwadratów. Pszczoły dostawały wodę z cukrem, po tym jak podleciały do miejsca z najmniejszą ilością kwadratów. Niektórym pszczołom pokazywano co jakiś czas do wyboru całkowicie biały kwadrat. Okazało się, że owady wybierają właśnie ten kwadrat, jako ten z najmniejszą ilością czarnych figur. Jak podkreślają naukowcy, w eksperymencie tym sprawdzono również, czy pszczoły nie kierują się do pustego pola tylko dlatego, ze traktują je jak coś nowego i interesującego. Owady, które były szkolone, aby zawsze wybierać największą liczbę, również rozumiały, że jeden jest większe od zera.

Uważa się, że rozumienie pojęcia zera numerycznego stanowi "zaawansowaną koncepcję numeryczną", przez długi czas naukowcy byli przekonani, iż rozumienie tego zjawiska przypada w udziale jedynie ludziom. Jak się okazało, pszczoły - posiadające zaledwie milion neuronów (człowiek posiada 86 miliardów) - są w stanie w tym aspekcie nam dorównać. Naukowcy mają nadzieję, iż to odkrycie pozwoli w rozwoju sztucznej inteligencji.

Opracowano na podstawie:

Science, Bees under stand the koncept od zero, http://www.sciencemag.org/news/2018/06/bees-understand-concept-zero, Data publikacji: 2018.06.08, Data odczytu: 2018.06.11



Liczba wyświetleń artykułu: 1294

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.