Portal Pszczelarski

Pszczoły i kukułki pomagają w optymalizacji tras lotów

efektywny lot pszczoły

Polsko-kolumbijski zespół naukowców stworzył oprogramowanie pozwalające na optymalizację tras lotów w czasie rzeczywistym. Inspiracją dla naukowców były zachowania ptaków i owadów, ponieważ właśnie między innymi pszczoły i kukułki są w stanie weryfikować swój lot w taki sposób, aby w danych warunkach atmosferycznych zużyć jak najmniej energii.

Jak informuje Rzeczpospolita, zespół naukowców złożony ze specjalistów Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Universidad Cooperativa de Colombia postawił sobie za cel optymalizację tras przelotów samolotów. Dzięki obserwacji zachowań kukułek i pszczół oraz wykorzystaniu ich predyspozycji dostosowania swoich tras do panujących warunków, stworzono - działające w czasie rzeczywistym - oprogramowanie, które pozwala pilotowi oraz kontrolerowi lotu na weryfikację podjętych decyzji o wyborze trasy oraz wprowadzenie ewentualnych zmian w tym zakresie.

Oprogramowanie działa na dwóch płaszczyznach. Pierwszy algorytm - inspirowany ruchem pszczół, pozwala na korektę lotu w danym momencie, natomiast drugi, stworzony na podstawie zachowań jaskółek, zbiera dane dotyczące kolejnych etapów trasy.

Oprogramowanie stworzone przez polsko-kolumbijski zespół jest już w fazie testów. Wyniki potwierdzają założenia naukowców, czyli skrócenie trasy przelotu. Skutkiem wykorzystania oprogramowania będzie również wzrost bezpieczeństwa, zmniejszenie hałasu, częściowe zniwelowanie zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, a także zmniejszenie kosztów użytkowania samolotów.

Rzeczpospolita podkreśla również, iż innowacyjne oprogramowanie spełnia normy bezpieczeństwa Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Ptaki i owady wytyczają trasy samolotów, http://www.rp.pl/Nowe-technologie/180619706-Ptaki-i-owady-wytyczaja-trasy-samolotow.html, Data publikacji: 2018.06.13, Data odczytu: 2018.06.13Liczba wyświetleń artykułu: 776

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.