Portal Pszczelarski

Aplikacja ziBees dla pszczelarzy

pszczelarstwo w Polsce ziBees warroza aplikacja do wykrywania warrozy

Zespół informatyków z Opola opracował aplikację, która ma pomóc pszczelarzom w szybkim reagowaniu na niekorzystne zjawiska w ulu. ziBees to oparty o sztuczną inteligencję program, który analizuje zdjęcia z ramek i wykrywa dzięki temu między innymi pasożyty warrozy. By udoskonalić działanie aplikacji, twórcy proszą pszczelarzy i specjalistów o pomoc.

Mobilna aplikacja ziBees dedykowana jest urządzeniom z systemem operacyjnym android i wciąż jest rozwijana. Po zainstalowaniu jej na telefonie lub innym urządzeniu, wystarczy jedynie wykonać zdjęcia ramek w ulach. Fotografia jest automatycznie przesyłana na serwer i poddawana analizie. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pszczelarz otrzymuje informacje zwrotną na temat liczby pszczół na zdjęciu oraz liczby wykrytych infekcji warrozą. Twórcy planują w najbliższym czasie wprowadzenie innowacji pozwalających na ocenę siły i stanu rozwojowego rodziny oraz sprawdzenie obecności matki w ramce ula.

Twórcy udostępnili już testową wersje aplikacji, ale zaznaczają, że jest to dopiero pierwszy etap ich prac. Celem autorów jest zaangażowanie pszczelarzy w tworzenie aplikacji, ponieważ to właśnie użytkownicy powinni decydować o kierunku rozwoju ziBees.

Aby jeszcze bardziej ulepszyć działanie aplikacji, dla wszystkich zainteresowanych udostępniono stronę, na której pszczelarze, specjaliści i eksperci mają możliwość wspomóc naukę sztucznej inteligencji w poprawnym wykrywaniu zainfekowanych pszczół i innych obiektów widocznych na zdjęciach. Kształt samej pszczoły może zaznaczać, właściwie każdy, natomiast pszczelarze i specjaliści proszeni są o podzielenie się swoją wiedzą w oznaczaniu bardziej skomplikowanych elementów takich jak pasożyty Varroa.

 Liczba wyświetleń artykułu: 2809

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Ślazówka turyngska – roślina miododajna

Pierwsze przeglądy rodzin pszczelich na wiosnę – 2014

Bartnictwo w Polsce - miodobranie i miód bartny