Portal Pszczelarski

Aplikacja ziBees dla pszczelarzy

pszczelarstwo w Polsce ziBees warroza aplikacja do wykrywania warrozy

Zespół informatyków z Opola opracował aplikację, która ma pomóc pszczelarzom w szybkim reagowaniu na niekorzystne zjawiska w ulu. ziBees to oparty o sztuczną inteligencję program, który analizuje zdjęcia z ramek i wykrywa dzięki temu między innymi pasożyty warrozy. By udoskonalić działanie aplikacji, twórcy proszą pszczelarzy i specjalistów o pomoc.

Mobilna aplikacja ziBees dedykowana jest urządzeniom z systemem operacyjnym android i wciąż jest rozwijana. Po zainstalowaniu jej na telefonie lub innym urządzeniu, wystarczy jedynie wykonać zdjęcia ramek w ulach. Fotografia jest automatycznie przesyłana na serwer i poddawana analizie. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pszczelarz otrzymuje informacje zwrotną na temat liczby pszczół na zdjęciu oraz liczby wykrytych infekcji warrozą. Twórcy planują w najbliższym czasie wprowadzenie innowacji pozwalających na ocenę siły i stanu rozwojowego rodziny oraz sprawdzenie obecności matki w ramce ula.

Twórcy udostępnili już testową wersje aplikacji, ale zaznaczają, że jest to dopiero pierwszy etap ich prac. Celem autorów jest zaangażowanie pszczelarzy w tworzenie aplikacji, ponieważ to właśnie użytkownicy powinni decydować o kierunku rozwoju ziBees.

Aby jeszcze bardziej ulepszyć działanie aplikacji, dla wszystkich zainteresowanych udostępniono stronę, na której pszczelarze, specjaliści i eksperci mają możliwość wspomóc naukę sztucznej inteligencji w poprawnym wykrywaniu zainfekowanych pszczół i innych obiektów widocznych na zdjęciach. Kształt samej pszczoły może zaznaczać, właściwie każdy, natomiast pszczelarze i specjaliści proszeni są o podzielenie się swoją wiedzą w oznaczaniu bardziej skomplikowanych elementów takich jak pasożyty Varroa.

 Liczba wyświetleń artykułu: 2176

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Chleb z szafranem i miodem

Piernik sułtański

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia