Aplikacja ziBees dla pszczelarzy
Zespół informatyków z Opola opracował aplikację, która ma pomóc pszczelarzom w szybkim reagowaniu na niekorzystne zjawiska w ulu. ziBees to oparty o sztuczną inteligencję program, który analizuje zdjęcia z ramek i wykrywa dzięki temu między innymi pasożyty warrozy. By udoskonalić działanie aplikacji, twórcy proszą pszczelarzy i specjalistów o pomoc.
Mobilna aplikacja ziBees dedykowana jest urządzeniom z systemem operacyjnym android i wciąż jest rozwijana. Po zainstalowaniu jej na telefonie lub innym urządzeniu, wystarczy jedynie wykonać zdjęcia ramek w ulach. Fotografia jest automatycznie przesyłana na serwer i poddawana analizie. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pszczelarz otrzymuje informacje zwrotną na temat liczby pszczół na zdjęciu oraz liczby wykrytych infekcji warrozą. Twórcy planują w najbliższym czasie wprowadzenie innowacji pozwalających na ocenę siły i stanu rozwojowego rodziny oraz sprawdzenie obecności matki w ramce ula.
Twórcy udostępnili już testową wersje aplikacji, ale zaznaczają, że jest to dopiero pierwszy etap ich prac. Celem autorów jest zaangażowanie pszczelarzy w tworzenie aplikacji, ponieważ to właśnie użytkownicy powinni decydować o kierunku rozwoju ziBees.
Aby jeszcze bardziej ulepszyć działanie aplikacji, dla wszystkich zainteresowanych udostępniono stronę, na której pszczelarze, specjaliści i eksperci mają możliwość wspomóc naukę sztucznej inteligencji w poprawnym wykrywaniu zainfekowanych pszczół i innych obiektów widocznych na zdjęciach. Kształt samej pszczoły może zaznaczać, właściwie każdy, natomiast pszczelarze i specjaliści proszeni są o podzielenie się swoją wiedzą w oznaczaniu bardziej skomplikowanych elementów takich jak pasożyty Varroa.
Liczba wyświetleń artykułu: 3642
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!