Portal Pszczelarski

Aplikacja ziBees dla pszczelarzy

pszczelarstwo w Polsce ziBees warroza aplikacja do wykrywania warrozy

Zespół informatyków z Opola opracował aplikację, która ma pomóc pszczelarzom w szybkim reagowaniu na niekorzystne zjawiska w ulu. ziBees to oparty o sztuczną inteligencję program, który analizuje zdjęcia z ramek i wykrywa dzięki temu między innymi pasożyty warrozy. By udoskonalić działanie aplikacji, twórcy proszą pszczelarzy i specjalistów o pomoc.

Mobilna aplikacja ziBees dedykowana jest urządzeniom z systemem operacyjnym android i wciąż jest rozwijana. Po zainstalowaniu jej na telefonie lub innym urządzeniu, wystarczy jedynie wykonać zdjęcia ramek w ulach. Fotografia jest automatycznie przesyłana na serwer i poddawana analizie. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pszczelarz otrzymuje informacje zwrotną na temat liczby pszczół na zdjęciu oraz liczby wykrytych infekcji warrozą. Twórcy planują w najbliższym czasie wprowadzenie innowacji pozwalających na ocenę siły i stanu rozwojowego rodziny oraz sprawdzenie obecności matki w ramce ula.

Twórcy udostępnili już testową wersje aplikacji, ale zaznaczają, że jest to dopiero pierwszy etap ich prac. Celem autorów jest zaangażowanie pszczelarzy w tworzenie aplikacji, ponieważ to właśnie użytkownicy powinni decydować o kierunku rozwoju ziBees.

Aby jeszcze bardziej ulepszyć działanie aplikacji, dla wszystkich zainteresowanych udostępniono stronę, na której pszczelarze, specjaliści i eksperci mają możliwość wspomóc naukę sztucznej inteligencji w poprawnym wykrywaniu zainfekowanych pszczół i innych obiektów widocznych na zdjęciach. Kształt samej pszczoły może zaznaczać, właściwie każdy, natomiast pszczelarze i specjaliści proszeni są o podzielenie się swoją wiedzą w oznaczaniu bardziej skomplikowanych elementów takich jak pasożyty Varroa.

 



Liczba wyświetleń artykułu: 3843

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Szkolenie: Czy pszczołom i pszczelarzom chodzi o to samo?

2 Festiwal Miodu - Miodobranie w Katowicach 2016

Nowy Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego 2017