Portal Pszczelarski

Mobilny inhalator z pszczołami - wynalazek Leszka Pękały

pszczelarstwo pomorskie apiterapia apiinhalacja apiinhalatorium powietrze z ula uloterapia domek do apiterapii atmosfera ula Leszek Pękała Elżbieta Hołderna-Kędzia

Pan mgr inż. Leszek Pękała stworzył mobilny inhalator przypominający ul, który dzięki panującej w nim atmosferze ma leczyć i relaksować. Prezentacja tego wynalazku odbyła się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Plastycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie. Inhalator ma pomagać w leczeniu aż 16 chorób, jednakże twórca czeka jeszcze na opinię lekarzy medycyny.

Pszczoły pomagają ludziom na wielu polach. Poza oczywistymi zaletami płynącymi z ich pracy oraz możliwością delektowania się wytwarzanym przez nie miodem, dzięki tym owadom mamy dostęp do wielu produktów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Niewiele osób jednak nie zdaje sobie sprawę, że nawet szum wytwarzany przez pszczoły podczas ich pracy, czy atmosfera jaka panuje w ich ulu potrafią działać zbawiennie na zdrowie człowieka.

Podczas prezentacji stworzonego przez Leszka Pękałę pawilonu do inhalacji, Elżbieta Hołderna-Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania opowiadała o pozytywnych aspektach zdrowotnych powietrza znajdującego się w ulu. Panujący w ulu mikroklimat jest nasycony substancjami lotnymi wydzielanymi przez pszczoły oraz zgromadzonymi przez nie produktami pszczelimi. Jak informuje Gazeta Polska, powietrze ulowe jest pomocne w leczeniu aż 16 chorób - głównie infekcji górnych dróg oddechowych, chorób układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a nawet chorób metabolicznych.

Stworzony przez Leszka Pękałę "mobilny inhalator" to drewniane pomieszczenie, w którym umieszczone są ule. Pszczoły mają możliwość wyjścia jedynie na zewnątrz, natomiast dzięki zamontowanej w ulu siatce, cała atmosfera przenika do wnętrza pomieszczenia. Twórca jest ogromnie dumny ze swojego dzieła, chociaż - jak sam twierdzi - praca nad jego wykonaniem była żmudna i trwała aż trzy miesiące. Aby jednak projekt odniósł sukces, musi mieć poparcie lekarzy medycyny. Dlatego też, jego twórca planuje utworzenie specjalnej grupy ekspertów, która będzie badała faktyczne możliwości pawilonu.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Polska, Pawilon z pszczołami do walki z chorobami cywilizacyjnymi, https://gpcodziennie.pl/91461-pawilon-z-pszczolami-do-walki-z-chorobami-cywilizacyjnymi.html, Data publikacji: 2018.06.12, Data odczytu: 2018.06.12Liczba wyświetleń artykułu: 2509

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016