Portal Pszczelarski

Mobilny inhalator z pszczołami - wynalazek Leszka Pękały

pszczelarstwo pomorskie apiterapia apiinhalacja apiinhalatorium powietrze z ula uloterapia domek do apiterapii atmosfera ula Leszek Pękała Elżbieta Hołderna-Kędzia

Pan mgr inż. Leszek Pękała stworzył mobilny inhalator przypominający ul, który dzięki panującej w nim atmosferze ma leczyć i relaksować. Prezentacja tego wynalazku odbyła się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Plastycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie. Inhalator ma pomagać w leczeniu aż 16 chorób, jednakże twórca czeka jeszcze na opinię lekarzy medycyny.

Pszczoły pomagają ludziom na wielu polach. Poza oczywistymi zaletami płynącymi z ich pracy oraz możliwością delektowania się wytwarzanym przez nie miodem, dzięki tym owadom mamy dostęp do wielu produktów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Niewiele osób jednak nie zdaje sobie sprawę, że nawet szum wytwarzany przez pszczoły podczas ich pracy, czy atmosfera jaka panuje w ich ulu potrafią działać zbawiennie na zdrowie człowieka.

Podczas prezentacji stworzonego przez Leszka Pękałę pawilonu do inhalacji, Elżbieta Hołderna-Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania opowiadała o pozytywnych aspektach zdrowotnych powietrza znajdującego się w ulu. Panujący w ulu mikroklimat jest nasycony substancjami lotnymi wydzielanymi przez pszczoły oraz zgromadzonymi przez nie produktami pszczelimi. Jak informuje Gazeta Polska, powietrze ulowe jest pomocne w leczeniu aż 16 chorób - głównie infekcji górnych dróg oddechowych, chorób układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a nawet chorób metabolicznych.

Stworzony przez Leszka Pękałę "mobilny inhalator" to drewniane pomieszczenie, w którym umieszczone są ule. Pszczoły mają możliwość wyjścia jedynie na zewnątrz, natomiast dzięki zamontowanej w ulu siatce, cała atmosfera przenika do wnętrza pomieszczenia. Twórca jest ogromnie dumny ze swojego dzieła, chociaż - jak sam twierdzi - praca nad jego wykonaniem była żmudna i trwała aż trzy miesiące. Aby jednak projekt odniósł sukces, musi mieć poparcie lekarzy medycyny. Dlatego też, jego twórca planuje utworzenie specjalnej grupy ekspertów, która będzie badała faktyczne możliwości pawilonu.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Polska, Pawilon z pszczołami do walki z chorobami cywilizacyjnymi, https://gpcodziennie.pl/91461-pawilon-z-pszczolami-do-walki-z-chorobami-cywilizacyjnymi.html, Data publikacji: 2018.06.12, Data odczytu: 2018.06.12Liczba wyświetleń artykułu: 2717

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Chałka z szafranem i miodem

Chleb z szafranem i miodem