Portal Pszczelarski

Mobilny inhalator z pszczołami - wynalazek Leszka Pękały

pszczelarstwo pomorskie apiterapia apiinhalacja apiinhalatorium powietrze z ula uloterapia domek do apiterapii atmosfera ula Leszek Pękała Elżbieta Hołderna-Kędzia

Pan mgr inż. Leszek Pękała stworzył mobilny inhalator przypominający ul, który dzięki panującej w nim atmosferze ma leczyć i relaksować. Prezentacja tego wynalazku odbyła się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Plastycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie. Inhalator ma pomagać w leczeniu aż 16 chorób, jednakże twórca czeka jeszcze na opinię lekarzy medycyny.

Pszczoły pomagają ludziom na wielu polach. Poza oczywistymi zaletami płynącymi z ich pracy oraz możliwością delektowania się wytwarzanym przez nie miodem, dzięki tym owadom mamy dostęp do wielu produktów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Niewiele osób jednak nie zdaje sobie sprawę, że nawet szum wytwarzany przez pszczoły podczas ich pracy, czy atmosfera jaka panuje w ich ulu potrafią działać zbawiennie na zdrowie człowieka.

Podczas prezentacji stworzonego przez Leszka Pękałę pawilonu do inhalacji, Elżbieta Hołderna-Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania opowiadała o pozytywnych aspektach zdrowotnych powietrza znajdującego się w ulu. Panujący w ulu mikroklimat jest nasycony substancjami lotnymi wydzielanymi przez pszczoły oraz zgromadzonymi przez nie produktami pszczelimi. Jak informuje Gazeta Polska, powietrze ulowe jest pomocne w leczeniu aż 16 chorób - głównie infekcji górnych dróg oddechowych, chorób układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a nawet chorób metabolicznych.

Stworzony przez Leszka Pękałę "mobilny inhalator" to drewniane pomieszczenie, w którym umieszczone są ule. Pszczoły mają możliwość wyjścia jedynie na zewnątrz, natomiast dzięki zamontowanej w ulu siatce, cała atmosfera przenika do wnętrza pomieszczenia. Twórca jest ogromnie dumny ze swojego dzieła, chociaż - jak sam twierdzi - praca nad jego wykonaniem była żmudna i trwała aż trzy miesiące. Aby jednak projekt odniósł sukces, musi mieć poparcie lekarzy medycyny. Dlatego też, jego twórca planuje utworzenie specjalnej grupy ekspertów, która będzie badała faktyczne możliwości pawilonu.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Polska, Pawilon z pszczołami do walki z chorobami cywilizacyjnymi, https://gpcodziennie.pl/91461-pawilon-z-pszczolami-do-walki-z-chorobami-cywilizacyjnymi.html, Data publikacji: 2018.06.12, Data odczytu: 2018.06.12Liczba wyświetleń artykułu: 2889

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych