Portal Pszczelarski

Dlaczego pszczoły w mieście czują się lepiej? - tłumaczy Łukasz Przybył

pszczelarstwo śląskie Łukasz Przybył pszczelarstwo miejskie pasieka miejska miód wierzbowo-śliwkowy

W Katowicach powstała kolejna pasieka miejska. Tym razem w ścisłym centrum, na terenie Muzeum Śląskiego, obok szybu "Bartosz". Opiekujący się pszczołami Łukasz Przybył tłumaczy, dlaczego jego zdaniem pszczoły w mieście czują się lepiej i na innych terenach. Tymczasem muzeum szykuje warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Pasieka miejska w Muzeum Śląskim powstała przede wszystkim w celach edukacyjnych, dlatego przez cały lipiec 2018 Muzeum będzie organizowało warsztaty pszczelarskie pt. "Tajemnice pszczelego ula". Warsztaty skierowane są do dzieci i będą się odbywać przy otwartych ulach. Jak czytamy na stronie muzeum, uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się z budową ula, poznania procesu wytwarzania miodu, a nawet "pogłaskania trutni". Podczas zajęć dzieci dowiedzą się także czym jest nakrop czy czerw. Prowadzący - Łukasz Przybył, opowie o procesie zapylania roślin, zaprezentuje sprzęt pszczelarski i zaprosi dzieci do wykonania typowych prac w pasiece.

Łukasz Przybył, opiekujący się kilkoma miejskimi pasiekami w Katowicach już od dwóch lat przekonuje, że pszczoły w mieście mają bardzo dobre warunki bytowania. Jak sam mówi – miejskie pszczoły wytwarzają więcej miodu, ponieważ po pierwsze mają więcej pożytków, a po drugie miejski klimat im bardzo sprzyja. Temperatura w większych aglomeracjach jest średnio kilka stopni wyższa niż na terenach podmiejskich, dlatego też rośliny szybciej wegetują, a i pszczele rodziny lepiej znoszą tu zimę. Dzięki różnorodnej roślinności można również uzyskać ciekawe smaki miodów, na przykład: wierzbowo-śliwkowy.

Na terenie Muzeum Śląskiego stanęły cztery ule, które zamieszkuje około 50 tysięcy pszczół.

Opracowano na podstawie:

Katowice 24, Pszczoły w mieście mają się dobrze. W Katowicach powstała nowa pasieka, http://katowice24.info/pszczoly-w-miescie-maja-sie-dobrze-w-katowicach-powstala-nowa-pasieka/, Data publikacji: 2018.06.13, Data odczytu: 2018.06.13



Liczba wyświetleń artykułu: 2890

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-08-04 07:04:48

Myślę, że i jedno i drugie lubią :) Wieś to wiele pożytku, miasto - różnorodność pożytków.



  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim