Portal Pszczelarski

Dni Pszczoły w Kluczkowicach 2018 - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo opolskie relacja z wydarzenia Karol Marciniak Dni Pszczoły w Kluczkowicach

W Regionalnym Muzeum w Kluczkowicach (powiat opolski), w dniach 14-22 maja 2018 roku odbyły się "Dni Pszczoły". Warsztaty przygotowano z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Celem organizatorów było przede wszystkim uwrażliwienie młodego pokolenia na konieczność ochrony pszczół.

W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się wiele instytucji, między innymi pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie czy Nadleśnictwo Kraśnik. Nie mogło również zabraknąć pszczelarza. Do wygłoszenia wykładów i poprowadzenia części zajęć zaproszono pana Karola Marciniaka.

Warsztaty prowadzono w dwóch etapach. W Muzeum, dzieci miały okazje wysłuchać pogadanki na temat pszczół oraz obejrzeć, specjalnie na ten cel przygotowaną, prezentację multimedialną. Dzięki tym zajęciom, zainteresowani dowiedzieli się jak zbudowana jest pszczoła, jakie są jej zwyczaje i na czym polega jej praca. Ponadto, zaprezentowano dzieciom strój pszczelarza i opowiedziano o pracy w pasiece. Wykład miał na celu również omówienie zasad bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami.

Drugim etapem warsztatów były zajęcia w plenerze. Dzieci szukały roślin miododajnych, za pomocą lupy obserwowały pszczoły i kwiaty oraz poznawały ich szczegółową budowę. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć prawdziwą pasiekę, gdzie poznano budowę i wygląd ula.

Jak informuje opolski portal miejski, dzieci bardzo chętnie angażowały się w powierzane im zadania. Można zatem wysnuć wniosek, iż zamierzony cel organizatorów został spełniony. Uczestnicy "Dni Pszczoły" w Kluczkowicach wyszli z warsztatów bogatsi w wiedzę i świadomi znaczenia owadów zapylających w przyrodzie.

Opracowano na podstawie:

Powiat Opolski, „Dni pszczoły” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, http://www.opole.lublin.pl/index.php/10855-dni-pszczoly-w-muzeum-regionalnym-w-kluczkowicach, Data odczytu: 2018.06.04Liczba wyświetleń artykułu: 853

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli