Portal Pszczelarski

Rosnąca popularność pszczoły miodnej

Na obrazku: rysunek pszczoły. Źródło obrazka: goodfoodgoodfarming.eu/fileadmin/pics/goodfoodmarch/gfgf/720x300_BEE_Action_banner.jpg

pszczoła miodna popularność pszczoły miodnej popularność pszczelarstwa rola pszczoły miodnej

Pszczoły miodne na topie

Hodowla pszczół przeżywa obecnie swój renesans. Choć wiele mówi się o pszczole miodnej jako gatunku zagrożonym, liczba pszczelarzy w Polsce pokazuje, że pszczelarstwo, póki co, nie chyli się ku upadkowi.

W całym kraju mamy dziś ponad 55 tysięcy pszczelarzy i ponad 1,2 miliona rodzin pszczelich. W porównaniu z innymi krajami nasze pszczelarstwo ma się wyjątkowo dobrze. Coraz więcej osób wybiera też pszczelarstwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu i wyjątkowe hobby. Warto też zwrócić uwagę na stowarzyszenia i organizacje pszczelarskie oraz lokalne koła pszczelarzy – działają one wyjątkowo prężnie, nie tylko zrzeszając pszczelarzy, ale też organizując liczne wydarzenia, których celem jest promocja pszczelarstwa i prowadzenia pasieki. Pszczoły na dobre zagościły także w szkołach, gdzie dzieci na lekcjach uczą się życia pszczół, funkcjonowania rodziny pszczelarskiej oraz krok po kroku, jak się pozyskuje miód. Popularność pszczół wzrasta wraz z zapotrzebowaniem na dobrej jakości, naturalny miód. Konsumenci są bowiem coraz bardziej świadomi i wiedzą, że najlepszy smak i właściwości mają miody naturalne, produkowane w dobrych pasiekach, a nie w olbrzymich gospodarstwach pasiecznych, w których często zdarza się fałszowanie miodu.

O popularności pszczół i pszczelarstwa świadczy też liczba publikacji na ich temat. Jeszcze do niedawna na rynku wydawniczym dostępne były publikacja pisane specjalistycznym językiem. Dziś sporo jest książek i poradników, które w przystępny i jasny sposób wprowadzają początkujących pszczelarzy w świat pszczół i uczą, jak krok po kroku prowadzić pasiekę. Zwróćmy też uwagę na aktywność pszczelarzy w sieci – portale pszczelarskie i fora internetowe są licznie odwiedzane i widać na nich spory ruch – to znak, że zainteresowanie pszczelarstwem nie maleje, a wręcz przeciwnie. Szczególnie cieszy fakt, że za pszczelarzenie biorą się coraz chętniej ludzie młodzi i hodowla pszczół przestała jawić się jako spokojne hobby dla emerytów.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2542

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.