Portal Pszczelarski

Rosnąca popularność pszczoły miodnej

Na obrazku: rysunek pszczoły. Źródło obrazka: goodfoodgoodfarming.eu/fileadmin/pics/goodfoodmarch/gfgf/720x300_BEE_Action_banner.jpg

pszczoła miodna popularność pszczoły miodnej popularność pszczelarstwa rola pszczoły miodnej

Pszczoły miodne na topie

Hodowla pszczół przeżywa obecnie swój renesans. Choć wiele mówi się o pszczole miodnej jako gatunku zagrożonym, liczba pszczelarzy w Polsce pokazuje, że pszczelarstwo, póki co, nie chyli się ku upadkowi.

W całym kraju mamy dziś ponad 55 tysięcy pszczelarzy i ponad 1,2 miliona rodzin pszczelich. W porównaniu z innymi krajami nasze pszczelarstwo ma się wyjątkowo dobrze. Coraz więcej osób wybiera też pszczelarstwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu i wyjątkowe hobby. Warto też zwrócić uwagę na stowarzyszenia i organizacje pszczelarskie oraz lokalne koła pszczelarzy – działają one wyjątkowo prężnie, nie tylko zrzeszając pszczelarzy, ale też organizując liczne wydarzenia, których celem jest promocja pszczelarstwa i prowadzenia pasieki. Pszczoły na dobre zagościły także w szkołach, gdzie dzieci na lekcjach uczą się życia pszczół, funkcjonowania rodziny pszczelarskiej oraz krok po kroku, jak się pozyskuje miód. Popularność pszczół wzrasta wraz z zapotrzebowaniem na dobrej jakości, naturalny miód. Konsumenci są bowiem coraz bardziej świadomi i wiedzą, że najlepszy smak i właściwości mają miody naturalne, produkowane w dobrych pasiekach, a nie w olbrzymich gospodarstwach pasiecznych, w których często zdarza się fałszowanie miodu.

O popularności pszczół i pszczelarstwa świadczy też liczba publikacji na ich temat. Jeszcze do niedawna na rynku wydawniczym dostępne były publikacja pisane specjalistycznym językiem. Dziś sporo jest książek i poradników, które w przystępny i jasny sposób wprowadzają początkujących pszczelarzy w świat pszczół i uczą, jak krok po kroku prowadzić pasiekę. Zwróćmy też uwagę na aktywność pszczelarzy w sieci – portale pszczelarskie i fora internetowe są licznie odwiedzane i widać na nich spory ruch – to znak, że zainteresowanie pszczelarstwem nie maleje, a wręcz przeciwnie. Szczególnie cieszy fakt, że za pszczelarzenie biorą się coraz chętniej ludzie młodzi i hodowla pszczół przestała jawić się jako spokojne hobby dla emerytów.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3009

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim