Portal Pszczelarski

Kolejne zatrucia pszczół w 2018. Tym razem w powiecie elbląskim

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w powiecie elbląskim wytrucie pszczół w miejscowości Rychliki

Do kolejnego zatrucia pszczół, spowodowanego przez niewłaściwe stosowanie oprysków, doszło w miejscowości Rychliki w powiecie elbląskim. Pszczelarze oceniają straty w wysokości dwudziestu procent populacji. Rolnik przyznał się do winy i zgodził się rozwiązać sprawę polubownie.

Jak informuje Dziennik Elbląski, pszczelarze znaleźli martwe pszczoły ostatniego dnia maja 2018 roku. Po poinformowaniu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa okazało się, że owady zatruły się opryskami stosowanymi przez jednego z okolicznych rolników. Ten, niestety, początkowo nie przyznawał się do winy. Twierdził, że stosował jedynie mocznik. Po pewnym czasie, przyznał jednak, że stosował także inne środki i to one mogły wywołać śmierć pszczół. Mężczyzna zgodził się, aby sprawę załatwić polubownie.

Pszczelarze podkreślają, że zdają sobie sprawę z konieczności wykonywania oprysków i nie mają na celu walki z rolnikami. Apelują jednak o racjonalne stosowanie chemii, ponieważ odbudowa takiej rodziny pszczelej jest bardzo czasochłonna i wymaga ogromu pracy. Dziennik elbląski przypomina również, iż wszelkie przypadki zatrucia pszczół należy zgłaszać Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a stosowanie preparatów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowiska podlega karze grzywny.

Opracowano na podstawie:

Dziennik elbląski, Dramat pszczelarzy w Rychlikach. Pszczele rodziny zatrute opryskami, http://dziennikelblaski.pl/517005,Dramat-pszczelarzy-w-Rychlikach-Pszczele-rodziny-zatrute-opryskami.html, Data publikacji: 2018.06.04, Data odczytu: 2018.06.04

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół

 



Liczba wyświetleń artykułu: 2278

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie