Portal Pszczelarski

Poruszający list pszczelarza z Fałkowic

pszczelarstwo małopolskie Marcin Ciężarek apel do rolników

Po znalezieniu w swojej pasiece martwych pszczół, Pan Marcin Ciężarek, pszczelarz z Fałkowic, postanowił zrobić coś więcej niż tylko zgłosić to odpowiednim służbom. Wystosował on poruszający list do redakcji portalu Mój Gdów, w którym skarży się na, niezrozumiałe w jego ocenie, działania rolników.

W swoim liście pszczelarz zwraca uwagę na kolosalne skutki, jakie niesie za sobą bezmyślne stosowanie chemii w rolnictwie. Według niego takie sytuacje należy nazywać wprost "katastrofą ekologiczną", ponieważ po takich niewłaściwych opryskach ginął nie tylko pszczoły, ale i szereg innych owadów. Według niego osoby, które nie dbają o zapylacze zupełnie nie zdają sobie sprawy z ich znaczenia dla środowiska. Praca rodziny pszczelej została wyceniona na 5 tysięcy złotych, a słów (prawdopodobnie) Alberta Einsteina chyba nie trzeba nikomu przypominać. Pomimo tego, do takich sytuacji, jak ta w Fałkowicach, dochodzi nadal.

Pan Marcin prosi przede wszystkim o poszanowanie cudzej pracy i o odrobinę zrozumienia. Przecież, właśnie poprzez takie drobne zaniedbania, pszczelarze tracą nieraz dorobek całego swojego życia. Pszczelarz w swoim liście zastanawia się również, jak zareagowaliby rolnicy, gdyby to ich plony czy drzewa w sadzie zostały zniszczone czy wycięte. Pszczoła jest niewielkim owadem, ale to nie oznacza, że można bezkarnie ja zabijać.

Portal Mój Gdów apeluje o stosowanie środków ochrony roślin z rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta, przypominając jednocześnie, że niestosowanie się do tych zasad i narażanie owadów, zwierząt czy ludzi na utratę życia jest karalne.

Opracowano na podstawie:

mójGdów.pl, Tysiące pszczół wytrutych w Fałkowicach, http://www.mojgdow.pl/tysiace-pszczol-wytrutych-w-falkowicach/, Data publikacji: 2018.06.05, Data odczytu: 2018.06.05

Czytaj również:

Pestycydy zabijają nie tylko szkodniki – one zabijają życie!Liczba wyświetleń artykułu: 3143

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich