Portal Pszczelarski

Poruszający list pszczelarza z Fałkowic

pszczelarstwo małopolskie Marcin Ciężarek apel do rolników

Po znalezieniu w swojej pasiece martwych pszczół, Pan Marcin Ciężarek, pszczelarz z Fałkowic, postanowił zrobić coś więcej niż tylko zgłosić to odpowiednim służbom. Wystosował on poruszający list do redakcji portalu Mój Gdów, w którym skarży się na, niezrozumiałe w jego ocenie, działania rolników.

W swoim liście pszczelarz zwraca uwagę na kolosalne skutki, jakie niesie za sobą bezmyślne stosowanie chemii w rolnictwie. Według niego takie sytuacje należy nazywać wprost "katastrofą ekologiczną", ponieważ po takich niewłaściwych opryskach ginął nie tylko pszczoły, ale i szereg innych owadów. Według niego osoby, które nie dbają o zapylacze zupełnie nie zdają sobie sprawy z ich znaczenia dla środowiska. Praca rodziny pszczelej została wyceniona na 5 tysięcy złotych, a słów (prawdopodobnie) Alberta Einsteina chyba nie trzeba nikomu przypominać. Pomimo tego, do takich sytuacji, jak ta w Fałkowicach, dochodzi nadal.

Pan Marcin prosi przede wszystkim o poszanowanie cudzej pracy i o odrobinę zrozumienia. Przecież, właśnie poprzez takie drobne zaniedbania, pszczelarze tracą nieraz dorobek całego swojego życia. Pszczelarz w swoim liście zastanawia się również, jak zareagowaliby rolnicy, gdyby to ich plony czy drzewa w sadzie zostały zniszczone czy wycięte. Pszczoła jest niewielkim owadem, ale to nie oznacza, że można bezkarnie ja zabijać.

Portal Mój Gdów apeluje o stosowanie środków ochrony roślin z rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta, przypominając jednocześnie, że niestosowanie się do tych zasad i narażanie owadów, zwierząt czy ludzi na utratę życia jest karalne.

Opracowano na podstawie:

mójGdów.pl, Tysiące pszczół wytrutych w Fałkowicach, http://www.mojgdow.pl/tysiace-pszczol-wytrutych-w-falkowicach/, Data publikacji: 2018.06.05, Data odczytu: 2018.06.05

Czytaj również:

Pestycydy zabijają nie tylko szkodniki – one zabijają życie!Liczba wyświetleń artykułu: 3246

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy