Portal Pszczelarski

Poruszający list pszczelarza z Fałkowic

pszczelarstwo małopolskie Marcin Ciężarek apel do rolników

Po znalezieniu w swojej pasiece martwych pszczół, Pan Marcin Ciężarek, pszczelarz z Fałkowic, postanowił zrobić coś więcej niż tylko zgłosić to odpowiednim służbom. Wystosował on poruszający list do redakcji portalu Mój Gdów, w którym skarży się na, niezrozumiałe w jego ocenie, działania rolników.

W swoim liście pszczelarz zwraca uwagę na kolosalne skutki, jakie niesie za sobą bezmyślne stosowanie chemii w rolnictwie. Według niego takie sytuacje należy nazywać wprost "katastrofą ekologiczną", ponieważ po takich niewłaściwych opryskach ginął nie tylko pszczoły, ale i szereg innych owadów. Według niego osoby, które nie dbają o zapylacze zupełnie nie zdają sobie sprawy z ich znaczenia dla środowiska. Praca rodziny pszczelej została wyceniona na 5 tysięcy złotych, a słów (prawdopodobnie) Alberta Einsteina chyba nie trzeba nikomu przypominać. Pomimo tego, do takich sytuacji, jak ta w Fałkowicach, dochodzi nadal.

Pan Marcin prosi przede wszystkim o poszanowanie cudzej pracy i o odrobinę zrozumienia. Przecież, właśnie poprzez takie drobne zaniedbania, pszczelarze tracą nieraz dorobek całego swojego życia. Pszczelarz w swoim liście zastanawia się również, jak zareagowaliby rolnicy, gdyby to ich plony czy drzewa w sadzie zostały zniszczone czy wycięte. Pszczoła jest niewielkim owadem, ale to nie oznacza, że można bezkarnie ja zabijać.

Portal Mój Gdów apeluje o stosowanie środków ochrony roślin z rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta, przypominając jednocześnie, że niestosowanie się do tych zasad i narażanie owadów, zwierząt czy ludzi na utratę życia jest karalne.

Opracowano na podstawie:

mójGdów.pl, Tysiące pszczół wytrutych w Fałkowicach, http://www.mojgdow.pl/tysiace-pszczol-wytrutych-w-falkowicach/, Data publikacji: 2018.06.05, Data odczytu: 2018.06.05

Czytaj również:

Pestycydy zabijają nie tylko szkodniki – one zabijają życie!Liczba wyświetleń artykułu: 2751

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.