Portal Pszczelarski

Poruszający list pszczelarza z Fałkowic

pszczelarstwo małopolskie Marcin Ciężarek apel do rolników

Po znalezieniu w swojej pasiece martwych pszczół, Pan Marcin Ciężarek, pszczelarz z Fałkowic, postanowił zrobić coś więcej niż tylko zgłosić to odpowiednim służbom. Wystosował on poruszający list do redakcji portalu Mój Gdów, w którym skarży się na, niezrozumiałe w jego ocenie, działania rolników.

W swoim liście pszczelarz zwraca uwagę na kolosalne skutki, jakie niesie za sobą bezmyślne stosowanie chemii w rolnictwie. Według niego takie sytuacje należy nazywać wprost "katastrofą ekologiczną", ponieważ po takich niewłaściwych opryskach ginął nie tylko pszczoły, ale i szereg innych owadów. Według niego osoby, które nie dbają o zapylacze zupełnie nie zdają sobie sprawy z ich znaczenia dla środowiska. Praca rodziny pszczelej została wyceniona na 5 tysięcy złotych, a słów (prawdopodobnie) Alberta Einsteina chyba nie trzeba nikomu przypominać. Pomimo tego, do takich sytuacji, jak ta w Fałkowicach, dochodzi nadal.

Pan Marcin prosi przede wszystkim o poszanowanie cudzej pracy i o odrobinę zrozumienia. Przecież, właśnie poprzez takie drobne zaniedbania, pszczelarze tracą nieraz dorobek całego swojego życia. Pszczelarz w swoim liście zastanawia się również, jak zareagowaliby rolnicy, gdyby to ich plony czy drzewa w sadzie zostały zniszczone czy wycięte. Pszczoła jest niewielkim owadem, ale to nie oznacza, że można bezkarnie ja zabijać.

Portal Mój Gdów apeluje o stosowanie środków ochrony roślin z rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta, przypominając jednocześnie, że niestosowanie się do tych zasad i narażanie owadów, zwierząt czy ludzi na utratę życia jest karalne.

Opracowano na podstawie:

mójGdów.pl, Tysiące pszczół wytrutych w Fałkowicach, http://www.mojgdow.pl/tysiace-pszczol-wytrutych-w-falkowicach/, Data publikacji: 2018.06.05, Data odczytu: 2018.06.05

Czytaj również:

Pestycydy zabijają nie tylko szkodniki – one zabijają życie!Liczba wyświetleń artykułu: 3581

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.