Portal Pszczelarski

Gminy przyjazne pszczołom, nie tylko z nazwy. Ich liczba rośnie!

pszczelarstwo świętokrzyskie akcja pszczelarska Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Edukacyjny Przystanek Ekologiczny Adam Boruszko BOR-MIÓD Adam Boruszko

Pomimo tego, że do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom w powiecie włoszczowskim przystąpiła (jak na razie) jedynie Gmina Krasocin, to pszczoły wspierają również inni. Akcji promujących owady zapylające lub wspierających inicjatywy ekologiczne jest wiele. Wieś Rząbiec skorzystała na przykład z grantu od Fundacji Tesco. Portal echodnia.eu informuje o akcjach przeprowadzanych przez gminy powiatu włoszczowskiego.

Jedną z ciekawszych akcji w ostatnim czasie było stworzenie przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rząbiec, pierwszego w powiecie włoszczowskim, Edukacyjnego Przystanku Ekologicznego. Inicjatywa mogła powstać dzięki grantowi od Fundacji Tesco w ramach programu: "Decydujesz, pomagamy". Stowarzyszenie otrzymało w 2017 roku 5 tysięcy na realizacje tego celu. W Edukacyjnym Przystanku Ekologicznym znajdują się domki dla owadów zapylających, rośliny miododajne i tablice edukacyjne. W tworzenie przystanku zaangażowało się wielu mieszkańców, dzięki czemu mogą się oni teraz cieszyć miejscem, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą pogłębiać swoją wiedzę na temat ekologii i owadów zapylających.

Mianem Gminy Przyjaznej Pszczołom można określić również gminę Krasocin. W Zespole Placówek Oświatowych w Krasocinie przeprowadzono zajęcia edukacyjne, w ramach których uczniowie poznali zasady zakładania miejsc przyjaznych pszczołom. Dzięki tym warsztatom, dzieci będą mogły stworzyć takie miejsca nawet na własnych balkonach.

Natomiast najmłodsi, czyli przedszkolaki z miejscowości Oleszna, zostali zaproszeni do gospodarstwa pszczelego Bor-Miód Adama Boruszko, gdzie dowiedzieli się o życiu pszczół i ich znaczeniu w ekosystemie. Gospodarz opowiedział zebranym o pracy pszczelarza, a niektórzy mieli nawet możliwość przymierzenia stroju pszczelarza. Ponadto, umożliwiono dzieciom kontakt z owadami, część z nich mogła nawet pszczołę "pogłaskać".

Warto wspomnieć, że do czerwca 2018 roku do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom dołączyło już ponad 120 gmin i wciąż nowe decydują się na czynne wspieranie tych owadów.

Opracowano na podstawie:

Echodnia.eu, Gminy w powiecie włoszczowskim przyjazne pszczołom, http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/strefa-agro/wiadomosci/a/gminy-w-powiecie-wloszczowskim-przyjazne-pszczolom,13203566/, Data publikacji: 2018.05.25, Data odczytu: 2018.06.05Liczba wyświetleń artykułu: 922

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Koktajl pietruszkowy z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Domowa musztarda z miodem

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kurczak w różowej marynacie

Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą