Portal Pszczelarski

Gminy przyjazne pszczołom, nie tylko z nazwy. Ich liczba rośnie!

pszczelarstwo świętokrzyskie akcja pszczelarska Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Edukacyjny Przystanek Ekologiczny Adam Boruszko BOR-MIÓD Adam Boruszko

Pomimo tego, że do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom w powiecie włoszczowskim przystąpiła (jak na razie) jedynie Gmina Krasocin, to pszczoły wspierają również inni. Akcji promujących owady zapylające lub wspierających inicjatywy ekologiczne jest wiele. Wieś Rząbiec skorzystała na przykład z grantu od Fundacji Tesco. Portal echodnia.eu informuje o akcjach przeprowadzanych przez gminy powiatu włoszczowskiego.

Jedną z ciekawszych akcji w ostatnim czasie było stworzenie przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rząbiec, pierwszego w powiecie włoszczowskim, Edukacyjnego Przystanku Ekologicznego. Inicjatywa mogła powstać dzięki grantowi od Fundacji Tesco w ramach programu: "Decydujesz, pomagamy". Stowarzyszenie otrzymało w 2017 roku 5 tysięcy na realizacje tego celu. W Edukacyjnym Przystanku Ekologicznym znajdują się domki dla owadów zapylających, rośliny miododajne i tablice edukacyjne. W tworzenie przystanku zaangażowało się wielu mieszkańców, dzięki czemu mogą się oni teraz cieszyć miejscem, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą pogłębiać swoją wiedzę na temat ekologii i owadów zapylających.

Mianem Gminy Przyjaznej Pszczołom można określić również gminę Krasocin. W Zespole Placówek Oświatowych w Krasocinie przeprowadzono zajęcia edukacyjne, w ramach których uczniowie poznali zasady zakładania miejsc przyjaznych pszczołom. Dzięki tym warsztatom, dzieci będą mogły stworzyć takie miejsca nawet na własnych balkonach.

Natomiast najmłodsi, czyli przedszkolaki z miejscowości Oleszna, zostali zaproszeni do gospodarstwa pszczelego Bor-Miód Adama Boruszko, gdzie dowiedzieli się o życiu pszczół i ich znaczeniu w ekosystemie. Gospodarz opowiedział zebranym o pracy pszczelarza, a niektórzy mieli nawet możliwość przymierzenia stroju pszczelarza. Ponadto, umożliwiono dzieciom kontakt z owadami, część z nich mogła nawet pszczołę "pogłaskać".

Warto wspomnieć, że do czerwca 2018 roku do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom dołączyło już ponad 120 gmin i wciąż nowe decydują się na czynne wspieranie tych owadów.

Opracowano na podstawie:

Echodnia.eu, Gminy w powiecie włoszczowskim przyjazne pszczołom, http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/strefa-agro/wiadomosci/a/gminy-w-powiecie-wloszczowskim-przyjazne-pszczolom,13203566/, Data publikacji: 2018.05.25, Data odczytu: 2018.06.05Liczba wyświetleń artykułu: 1083

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Ciasteczka lekko miodowe