Portal Pszczelarski

Gminy przyjazne pszczołom, nie tylko z nazwy. Ich liczba rośnie!

pszczelarstwo świętokrzyskie akcja pszczelarska Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Edukacyjny Przystanek Ekologiczny Adam Boruszko BOR-MIÓD Adam Boruszko

Pomimo tego, że do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom w powiecie włoszczowskim przystąpiła (jak na razie) jedynie Gmina Krasocin, to pszczoły wspierają również inni. Akcji promujących owady zapylające lub wspierających inicjatywy ekologiczne jest wiele. Wieś Rząbiec skorzystała na przykład z grantu od Fundacji Tesco. Portal echodnia.eu informuje o akcjach przeprowadzanych przez gminy powiatu włoszczowskiego.

Jedną z ciekawszych akcji w ostatnim czasie było stworzenie przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rząbiec, pierwszego w powiecie włoszczowskim, Edukacyjnego Przystanku Ekologicznego. Inicjatywa mogła powstać dzięki grantowi od Fundacji Tesco w ramach programu: "Decydujesz, pomagamy". Stowarzyszenie otrzymało w 2017 roku 5 tysięcy na realizacje tego celu. W Edukacyjnym Przystanku Ekologicznym znajdują się domki dla owadów zapylających, rośliny miododajne i tablice edukacyjne. W tworzenie przystanku zaangażowało się wielu mieszkańców, dzięki czemu mogą się oni teraz cieszyć miejscem, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą pogłębiać swoją wiedzę na temat ekologii i owadów zapylających.

Mianem Gminy Przyjaznej Pszczołom można określić również gminę Krasocin. W Zespole Placówek Oświatowych w Krasocinie przeprowadzono zajęcia edukacyjne, w ramach których uczniowie poznali zasady zakładania miejsc przyjaznych pszczołom. Dzięki tym warsztatom, dzieci będą mogły stworzyć takie miejsca nawet na własnych balkonach.

Natomiast najmłodsi, czyli przedszkolaki z miejscowości Oleszna, zostali zaproszeni do gospodarstwa pszczelego Bor-Miód Adama Boruszko, gdzie dowiedzieli się o życiu pszczół i ich znaczeniu w ekosystemie. Gospodarz opowiedział zebranym o pracy pszczelarza, a niektórzy mieli nawet możliwość przymierzenia stroju pszczelarza. Ponadto, umożliwiono dzieciom kontakt z owadami, część z nich mogła nawet pszczołę "pogłaskać".

Warto wspomnieć, że do czerwca 2018 roku do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom dołączyło już ponad 120 gmin i wciąż nowe decydują się na czynne wspieranie tych owadów.

Opracowano na podstawie:

Echodnia.eu, Gminy w powiecie włoszczowskim przyjazne pszczołom, http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/strefa-agro/wiadomosci/a/gminy-w-powiecie-wloszczowskim-przyjazne-pszczolom,13203566/, Data publikacji: 2018.05.25, Data odczytu: 2018.06.05



Liczba wyświetleń artykułu: 1426

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Nalewka jaśminowa z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie