Portal Pszczelarski

Spotkanie Społecznego Zespołu do spraw Pszczelarstwa - relacja 05.2018

pszczelarstwo podlaskie Społeczny Zespół do spraw Pszczelarstwa Zbigniew Lipiński Muzeum Pszczelarstwa

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku obyło się 21 maja 2018 r. kolejne spotkanie Społecznego Zespołu do spraw Pszczelarstwa. W trakcie zebrania omówiono plany działań na najbliższe miesiące.

Społeczny Zespół do spraw Pszczelarstwa został powołany przez Marszałka Województwa Podlaskiego. Jego głównym celem jest wspieranie działań Urzędu Marszałkowskiego poprzez konsultowanie i opiniowanie spraw związanych z pszczelarstwem oraz dbałość o rozwój tej dziedziny w regionie. W skład zespołu wchodzą reprezentanci różnych instytucji, w szczególności organizacji pszczelarskich, działających na terenie województwa podlaskiego. Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Andrzej Pleszuk podkreśla również, że powstanie zespołu miało na celu umożliwienie pszczelarzom dzielenie się swoimi doświadczeniami.

Podczas spotkania, jakie odbyło się 21 maja omówiono wiele istotnych kwestii oraz zaplanowano działania na najbliższy okres. Jak czytamy na portalu Wrota Podlasia, planowana jest akcja promocyjna dotycząca racjonalnego i bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. W ramach tej akcji rozlokowanych zostanie około pięćset plakatów. Doktor Zbigniew Lipiński zorganizuje dla pszczelarzy cykl szkoleń, które będą połączone z akcją rozdawania drzewek miododajnych

Podczas spotkania omówiono również kwestie stworzenia wspólnego systemu identyfikacyjnego dla regionalnych produktów pszczelarskich, zorganizowanie imprezy promocyjnej oraz uruchomienia Muzeum Pszczelarstwa.

Jedną z najistotniejszych kwestii poruszonych na spotkaniu była propozycja radnego Mieczysława Bagińskiego, który zwrócił uwagę na konieczność zintegrowania podlaskich środowisk pszczelarskich oraz stworzenia jednej silnej organizacji branżowej, która miałaby większą siłę oddziaływania. Temat będzie kontynuowany podczas dalszych spotkań.

W ramach działań promocyjno-edukacyjnych, Urząd Marszałkowski zorganizował już konkurs skierowany do podlaskiej młodzieży szkół średnich o profilu rolniczym. Zadaniem konkursowym jest stworzenie krótkiego filmu na jeden z zaproponowanych tematów. Zgłoszenia przyjmowane są do dzisiaj - 10 czerwca 2018 roku.

Opracowano na podstawie:

Wrota Podlasia, Odbyło się kolejne spotkanie Społecznego Zespołu ds. Pszczelarstwa, https://www.wrotapodlasia.pl/pl/rolnictwo_i_srodowisko/rolnictwo_srodowisko/odbylo-sie-kolejne-spotkanie-spolecznego-zespolu-ds-pszczelarstwa.html, Data publikacji: 2018.05.21, Data odczytu:2018.05.31Liczba wyświetleń artykułu: 882

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Miód z dziką różą

Naleśniki bananowe z miodem

Serniczki z malinami i miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.