Portal Pszczelarski

Katowicki miejski miód. Czy to moda na miód z miasta?

Miód w plastrach

pszczelarstwo śląskie Łukasz Przybył miód miejski pasieka miejska Pszczelarium pszczelarstwo miejskie

Dziesięć miejskich uli, w których znajduje się około pół miliona pszczół - to dzięki nim, Katowice mogą pochwalić się własnym, miejskim, czystym i smacznym miodem. Ulami zajmuje się firma Pszczelarium.

Kamil Baj i Agnieszka Skórska-Baj (właściciele Pszczelarium) oferują polskim firmom pomoc przy stworzeniu i opiekę nad pasiekami miejskimi. Ich zdaniem miejski miód posiada wyjątkowe walory smakowe, dzięki różnorodnej roślinności. W ramach współpracy Pszczelarium oferuje konsultacje w kwestii możliwości stworzenia pasieki w danym miejscu (na przykład na dachu budynku), dostarczenie i zainstalowanie uli z pszczołami, okresowe przeglądy oraz kompleksowa opiekę nad pszczołami wraz z miodobraniem.

Jak czytamy na portalu Silesion, w Katowicach z usług Pszczelarium korzystają już dwie firmy – Ulilver i Ekoenergia, a trzy kolejne planują stworzenie własnych pasiek. Dzięki tej współpracy powstał Katowicki miód miejski.

Katowickim pszczołami zajmuje się Łukasz Przybył - programista z zawodu, pszczelarz z zamiłowania. Według niego miejski miód jest pozbawiony pestycydów, czysty i może mieć bardzo oryginalny smak. Pierwszeństwo do zakupu miodu mają firmy, z których ten miód pochodzi, ale ewentualna nadwyżka będzie dostępna dla każdego.

Opracowano na podstawie:

Silesion, Katowice mają własny miód, https://silesion.pl/katowice-maja-wlasny-miod-10-05-2018, Data publikacji: 2018.05.13, Data odczytu: 2018.05.31



Liczba wyświetleń artykułu: 1572

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2018-06-09 20:07:42

Ogółem moim zdaniem rośnie spożycie miodu i nie koniecznie ma to związek z pojawianiem się nowych uli w miastach... Moim zdaniem "miejskie pszczoły" produkują mniej miodu bo mają mniejsze pożytki.



  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL