Portal Pszczelarski

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Na zdjęciu: smotrawa okazała i pszczoły. Autor zdjęcia: Tadeusz Kąkol

smotrawa okazała Telekia speciosa pożytki roślina miododajna wydajność miodowa wydajność miodowa smotrawy okazałej

Spotkałem tę roślinę w uroczym miejscu - Jedlinie Zdrój, będąc tam przejazdem w drodze do Niemiec. Było to kilka lat wstecz. Zebrałem nasionka nie wiedząc jeszcze wtedy o jej przydatności dla pszczół. Po roku uprawy okazało się, że jest to rzeczywiście okazała, wielka i bujna roślina, wysoka do 2m, o wielkich, pachnących rozłożystych liściach w kształcie sercowato-owalnym z ząbkowatymi brzegami. Kwiaty pokazały się w drugim roku uprawy jako ciemno-żółte koszyczki śr. 6-8cm, języczkowo-rurkowe. Smotrawa okazała kwitnie w lipcu, sierpniu, a nawet wrześniu. Pszczoły i motyle są jej kwiatami bardzo zainteresowane.

Jako roślina ogrodowa szybko i agresywnie się rozprzestrzenia przez samosiewy, o czym sam się przekonałem. Wymaga stanowiska półcienistego i wilgotnego. Gleba nie musi być zbyt żyzna. Roślinę tę zobaczyłem również w ogrodzie botanicznym w Zabrzu (zdjęcie poniżej).

Ogród botaniczny w Zabrzu i smotrawa okazała

Smotrawa okazała w ogrodzie botanicznym w Zabrzu.

Z informacji książkowych, w środowisku naturalnym występuje we wschodnich Karpatach i Bieszczadach. Spotykać ją można także w Beskidzie Niskim. Największy ok. 2ha łan tej rośliny można spotkać przy brzegu rzeki Jasiołki koło Tylawy.  Zakwita tu wielokwiatowymi „słonecznikami” i zachwyca przyjeżdżających tu turystów. Jej urodę dostrzegł w XIX wieku węgierski arystokrata Teleki von Szek. Od jego nazwiska pochodzi pierwszy człon nazwy łacińskiej, a określenie speciosa oznacza – piękna, nadobna.

Smotrawa okazała jest bardzo podobna do omanu wielkiego – różnią się liśćmi; oman ma je lancetowato-eliptyczne, a smotrawa sercowato-owalne. Kwiaty omanu mają nieco dłuższe płatki. Myślę, że roślina ta może być ozdobą i pożytkiem w wielu „ogródkach pszczelarskich”.

Zobacz również:

Smotrawa okazała - ogród pszczelarski Tadeusza Kąkola (galeria zdjęć)

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14605

Komentarze z forum pszczelarskiego

Piotrek_Skorupka

2016-08-21 18:46:04

chej panie i panowie gdzie nabycsmotrawe okazala z gory dzieki

blondynekkrk

2016-08-22 08:06:54

Ten Pan się ogłasza, że ma: http://www.portalpszczelarski.pl/ogloszenie/1534/sadzonki_rolin_miododajnych.html

blondynekkrk

2016-08-22 08:25:28

Ewentualnie jeszcze może ta pani mieć i chcieć wymienić się za miód: http://www.portalpszczelarski.pl/ogloszenie/1969/zamienie_sadzonki_kwiatow_na_miod.html

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.