Portal Pszczelarski

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Na zdjęciu: smotrawa okazała i pszczoły. Autor zdjęcia: Tadeusz Kąkol

smotrawa okazała Telekia speciosa pożytki roślina miododajna wydajność miodowa wydajność miodowa smotrawy okazałej

Spotkałem tę roślinę w uroczym miejscu - Jedlinie Zdrój, będąc tam przejazdem w drodze do Niemiec. Było to kilka lat wstecz. Zebrałem nasionka nie wiedząc jeszcze wtedy o jej przydatności dla pszczół. Po roku uprawy okazało się, że jest to rzeczywiście okazała, wielka i bujna roślina, wysoka do 2m, o wielkich, pachnących rozłożystych liściach w kształcie sercowato-owalnym z ząbkowatymi brzegami. Kwiaty pokazały się w drugim roku uprawy jako ciemno-żółte koszyczki śr. 6-8cm, języczkowo-rurkowe. Smotrawa okazała kwitnie w lipcu, sierpniu, a nawet wrześniu. Pszczoły i motyle są jej kwiatami bardzo zainteresowane.

Jako roślina ogrodowa szybko i agresywnie się rozprzestrzenia przez samosiewy, o czym sam się przekonałem. Wymaga stanowiska półcienistego i wilgotnego. Gleba nie musi być zbyt żyzna. Roślinę tę zobaczyłem również w ogrodzie botanicznym w Zabrzu (zdjęcie poniżej).

Ogród botaniczny w Zabrzu i smotrawa okazała

Smotrawa okazała w ogrodzie botanicznym w Zabrzu.

Z informacji książkowych, w środowisku naturalnym występuje we wschodnich Karpatach i Bieszczadach. Spotykać ją można także w Beskidzie Niskim. Największy ok. 2ha łan tej rośliny można spotkać przy brzegu rzeki Jasiołki koło Tylawy.  Zakwita tu wielokwiatowymi „słonecznikami” i zachwyca przyjeżdżających tu turystów. Jej urodę dostrzegł w XIX wieku węgierski arystokrata Teleki von Szek. Od jego nazwiska pochodzi pierwszy człon nazwy łacińskiej, a określenie speciosa oznacza – piękna, nadobna.

Smotrawa okazała jest bardzo podobna do omanu wielkiego – różnią się liśćmi; oman ma je lancetowato-eliptyczne, a smotrawa sercowato-owalne. Kwiaty omanu mają nieco dłuższe płatki. Myślę, że roślina ta może być ozdobą i pożytkiem w wielu „ogródkach pszczelarskich”.

Zobacz również:

Smotrawa okazała - ogród pszczelarski Tadeusza Kąkola (galeria zdjęć)

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16471

Komentarze z forum pszczelarskiego

Piotrek_Skorupka 2016-08-21 18:46:04

chej panie i panowie gdzie nabycsmotrawe okazala z gory dzieki

blondynekkrk 2016-08-22 08:06:54

Ten Pan się ogłasza, że ma: http://www.portalpszczelarski.pl/ogloszenie/1534/sadzonki_rolin_miododajnych.html

blondynekkrk 2016-08-22 08:25:28

Ewentualnie jeszcze może ta pani mieć i chcieć wymienić się za miód: http://www.portalpszczelarski.pl/ogloszenie/1969/zamienie_sadzonki_kwiatow_na_miod.html  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Spadź a wytwórcy spadzi Cz. 2.

Wierzbówka kiprzyca – roślina miododajna

Podkurzacz – przyrząd do odymiania pszczół