Portal Pszczelarski

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Na zdjęciu: smotrawa okazała i pszczoły. Autor zdjęcia: Tadeusz Kąkol

smotrawa okazała Telekia speciosa pożytki roślina miododajna wydajność miodowa wydajność miodowa smotrawy okazałej

Spotkałem tę roślinę w uroczym miejscu - Jedlinie Zdrój, będąc tam przejazdem w drodze do Niemiec. Było to kilka lat wstecz. Zebrałem nasionka nie wiedząc jeszcze wtedy o jej przydatności dla pszczół. Po roku uprawy okazało się, że jest to rzeczywiście okazała, wielka i bujna roślina, wysoka do 2m, o wielkich, pachnących rozłożystych liściach w kształcie sercowato-owalnym z ząbkowatymi brzegami. Kwiaty pokazały się w drugim roku uprawy jako ciemno-żółte koszyczki śr. 6-8cm, języczkowo-rurkowe. Smotrawa okazała kwitnie w lipcu, sierpniu, a nawet wrześniu. Pszczoły i motyle są jej kwiatami bardzo zainteresowane.

Jako roślina ogrodowa szybko i agresywnie się rozprzestrzenia przez samosiewy, o czym sam się przekonałem. Wymaga stanowiska półcienistego i wilgotnego. Gleba nie musi być zbyt żyzna. Roślinę tę zobaczyłem również w ogrodzie botanicznym w Zabrzu (zdjęcie poniżej).

Ogród botaniczny w Zabrzu i smotrawa okazała

Smotrawa okazała w ogrodzie botanicznym w Zabrzu.

Z informacji książkowych, w środowisku naturalnym występuje we wschodnich Karpatach i Bieszczadach. Spotykać ją można także w Beskidzie Niskim. Największy ok. 2ha łan tej rośliny można spotkać przy brzegu rzeki Jasiołki koło Tylawy.  Zakwita tu wielokwiatowymi „słonecznikami” i zachwyca przyjeżdżających tu turystów. Jej urodę dostrzegł w XIX wieku węgierski arystokrata Teleki von Szek. Od jego nazwiska pochodzi pierwszy człon nazwy łacińskiej, a określenie speciosa oznacza – piękna, nadobna.

Smotrawa okazała jest bardzo podobna do omanu wielkiego – różnią się liśćmi; oman ma je lancetowato-eliptyczne, a smotrawa sercowato-owalne. Kwiaty omanu mają nieco dłuższe płatki. Myślę, że roślina ta może być ozdobą i pożytkiem w wielu „ogródkach pszczelarskich”.

Zobacz również:

Smotrawa okazała - ogród pszczelarski Tadeusza Kąkola (galeria zdjęć)

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 18610

Komentarze z forum pszczelarskiego

Piotrek_Skorupka 2016-08-21 18:46:04

chej panie i panowie gdzie nabycsmotrawe okazala z gory dzieki

blondynekkrk 2016-08-22 08:06:54

Ten Pan się ogłasza, że ma: http://www.portalpszczelarski.pl/ogloszenie/1534/sadzonki_rolin_miododajnych.html

blondynekkrk 2016-08-22 08:25:28

Ewentualnie jeszcze może ta pani mieć i chcieć wymienić się za miód: http://www.portalpszczelarski.pl/ogloszenie/1969/zamienie_sadzonki_kwiatow_na_miod.html  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Majowy miodek z mniszka lekarskiego