Portal Pszczelarski

Greenpeace opublikował Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających

pszczelarstwo w Polsce Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających Greenpeace

Na kilka dni przed pierwszym Światowym Dniem Pszczoły (obchodzonym 20 maja 2018 r.), Greenpeace Polska opublikował wszechstronny plan działania w celu ochrony owadów zapylających, czyli Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Jednocześnie organizacja apeluje do przedstawicieli rządu o wdrożenie zaproponowanych pomysłów.

Przedstawiony przez działaczy dokument został przygotowany we współpracy z zespołem specjalistów oraz w porozumieniu ze związkami pszczelarskimi. Greenpeace informuje, iż w tworzenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zaangażowało się wiele instytucji publicznych oraz przedstawicieli sektora rolniczego. Eksperci określili wspólnie problematyczne obszary i - po konsultacjach społecznych - przedstawili propozycje rozwiązań. Głównym założeniem stworzonej strategii jest ochrona populacji zapylaczy w Polsce.

Na niemal stu stronach dokumentu, zawarto wszelkie niezbędne informacje dotyczące zarówno samych zapylaczy, czyhających na nich zagrożeń, jak i kierunków działań do ich zminimalizowania lub całkowitej eliminacji. Greenpeace zwraca szczególna uwagę na konieczność zapewnienia zapylaczom odpowiednich siedlisk oraz pokarmu. Ważnym elementem proponowanych działań jest również ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie, tworzenie domków i hoteli dla pszczół, organizowanie szkoleń czy nawet zaostrzenie kar za naruszenia przepisów Ustawy o ochronie przyrody.

Opublikowanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zostało połączone z apelem skierowanym przede wszystkim do ministrów Henryka Kowalczyka oraz Krzysztofa Jurgiela o wdrożenie rekomendacji zawartych w publikacji. Doktor habilitowany Marcin Zych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, we wstępie publikacji mówi wprost o czekającej nasz katastrofie ekologicznej. Zdaniem eksperta: "Nie możemy ignorować znaków ostrzegawczych płynących z całego świata". Jak informuje Greenpeace Polska, na przykład z niemieckich parków w ciągu ostatnich 27 lat zniknęło aż ¾ owadów, a wieści z innych zakątków świata są nie mniej przerażające.

Twórcy mają nadzieję, iż opublikowany dokument będzie wstępem do zmian i konkretnych działań. Planowane są spotkania odpowiednimi instytucjami i podmiotami w celu ustalenia szczegółów.

Opracowano na podstawie:

Greenpeace, W pierwszy Światowy Dzień Pszczoły Greenpeace apeluje do min. Jurgiela i Kowalczyka o wdrożenie Strategii Ochrony Owadów Zapylających, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/W-pierwszy-Swiatowy-Dzien-Pszczoly-Greenpeace-apeluje-do-min-Jurgiela-i-Kowalczyka-o-wdrozenie-Strategii-Ochrony-Owadow-Zapylajacych-/, Data publikacji: 2018.05.18, Data odczytu:2018.05.21Liczba wyświetleń artykułu: 888

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.