Portal Pszczelarski

Greenpeace opublikował Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających

pszczelarstwo w Polsce Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających Greenpeace

Na kilka dni przed pierwszym Światowym Dniem Pszczoły (obchodzonym 20 maja 2018 r.), Greenpeace Polska opublikował wszechstronny plan działania w celu ochrony owadów zapylających, czyli Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Jednocześnie organizacja apeluje do przedstawicieli rządu o wdrożenie zaproponowanych pomysłów.

Przedstawiony przez działaczy dokument został przygotowany we współpracy z zespołem specjalistów oraz w porozumieniu ze związkami pszczelarskimi. Greenpeace informuje, iż w tworzenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zaangażowało się wiele instytucji publicznych oraz przedstawicieli sektora rolniczego. Eksperci określili wspólnie problematyczne obszary i - po konsultacjach społecznych - przedstawili propozycje rozwiązań. Głównym założeniem stworzonej strategii jest ochrona populacji zapylaczy w Polsce.

Na niemal stu stronach dokumentu, zawarto wszelkie niezbędne informacje dotyczące zarówno samych zapylaczy, czyhających na nich zagrożeń, jak i kierunków działań do ich zminimalizowania lub całkowitej eliminacji. Greenpeace zwraca szczególna uwagę na konieczność zapewnienia zapylaczom odpowiednich siedlisk oraz pokarmu. Ważnym elementem proponowanych działań jest również ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie, tworzenie domków i hoteli dla pszczół, organizowanie szkoleń czy nawet zaostrzenie kar za naruszenia przepisów Ustawy o ochronie przyrody.

Opublikowanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zostało połączone z apelem skierowanym przede wszystkim do ministrów Henryka Kowalczyka oraz Krzysztofa Jurgiela o wdrożenie rekomendacji zawartych w publikacji. Doktor habilitowany Marcin Zych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, we wstępie publikacji mówi wprost o czekającej nasz katastrofie ekologicznej. Zdaniem eksperta: "Nie możemy ignorować znaków ostrzegawczych płynących z całego świata". Jak informuje Greenpeace Polska, na przykład z niemieckich parków w ciągu ostatnich 27 lat zniknęło aż ¾ owadów, a wieści z innych zakątków świata są nie mniej przerażające.

Twórcy mają nadzieję, iż opublikowany dokument będzie wstępem do zmian i konkretnych działań. Planowane są spotkania odpowiednimi instytucjami i podmiotami w celu ustalenia szczegółów.

Opracowano na podstawie:

Greenpeace, W pierwszy Światowy Dzień Pszczoły Greenpeace apeluje do min. Jurgiela i Kowalczyka o wdrożenie Strategii Ochrony Owadów Zapylających, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/W-pierwszy-Swiatowy-Dzien-Pszczoly-Greenpeace-apeluje-do-min-Jurgiela-i-Kowalczyka-o-wdrozenie-Strategii-Ochrony-Owadow-Zapylajacych-/, Data publikacji: 2018.05.18, Data odczytu:2018.05.21Liczba wyświetleń artykułu: 1105

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.