Portal Pszczelarski

Greenpeace opublikował Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających

pszczelarstwo w Polsce Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających Greenpeace

Na kilka dni przed pierwszym Światowym Dniem Pszczoły (obchodzonym 20 maja 2018 r.), Greenpeace Polska opublikował wszechstronny plan działania w celu ochrony owadów zapylających, czyli Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Jednocześnie organizacja apeluje do przedstawicieli rządu o wdrożenie zaproponowanych pomysłów.

Przedstawiony przez działaczy dokument został przygotowany we współpracy z zespołem specjalistów oraz w porozumieniu ze związkami pszczelarskimi. Greenpeace informuje, iż w tworzenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zaangażowało się wiele instytucji publicznych oraz przedstawicieli sektora rolniczego. Eksperci określili wspólnie problematyczne obszary i - po konsultacjach społecznych - przedstawili propozycje rozwiązań. Głównym założeniem stworzonej strategii jest ochrona populacji zapylaczy w Polsce.

Na niemal stu stronach dokumentu, zawarto wszelkie niezbędne informacje dotyczące zarówno samych zapylaczy, czyhających na nich zagrożeń, jak i kierunków działań do ich zminimalizowania lub całkowitej eliminacji. Greenpeace zwraca szczególna uwagę na konieczność zapewnienia zapylaczom odpowiednich siedlisk oraz pokarmu. Ważnym elementem proponowanych działań jest również ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie, tworzenie domków i hoteli dla pszczół, organizowanie szkoleń czy nawet zaostrzenie kar za naruszenia przepisów Ustawy o ochronie przyrody.

Opublikowanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zostało połączone z apelem skierowanym przede wszystkim do ministrów Henryka Kowalczyka oraz Krzysztofa Jurgiela o wdrożenie rekomendacji zawartych w publikacji. Doktor habilitowany Marcin Zych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, we wstępie publikacji mówi wprost o czekającej nasz katastrofie ekologicznej. Zdaniem eksperta: "Nie możemy ignorować znaków ostrzegawczych płynących z całego świata". Jak informuje Greenpeace Polska, na przykład z niemieckich parków w ciągu ostatnich 27 lat zniknęło aż ¾ owadów, a wieści z innych zakątków świata są nie mniej przerażające.

Twórcy mają nadzieję, iż opublikowany dokument będzie wstępem do zmian i konkretnych działań. Planowane są spotkania odpowiednimi instytucjami i podmiotami w celu ustalenia szczegółów.

Opracowano na podstawie:

Greenpeace, W pierwszy Światowy Dzień Pszczoły Greenpeace apeluje do min. Jurgiela i Kowalczyka o wdrożenie Strategii Ochrony Owadów Zapylających, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/W-pierwszy-Swiatowy-Dzien-Pszczoly-Greenpeace-apeluje-do-min-Jurgiela-i-Kowalczyka-o-wdrozenie-Strategii-Ochrony-Owadow-Zapylajacych-/, Data publikacji: 2018.05.18, Data odczytu:2018.05.21Liczba wyświetleń artykułu: 1049

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Słodka sałatka z kurczakiem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Chałka z szafranem i miodem

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.