Greenpeace opublikował Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających

Na kilka dni przed pierwszym Światowym Dniem Pszczoły (obchodzonym 20 maja 2018 r.), Greenpeace Polska opublikował wszechstronny plan działania w celu ochrony owadów zapylających, czyli Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Jednocześnie organizacja apeluje do przedstawicieli rządu o wdrożenie zaproponowanych pomysłów.
Przedstawiony przez działaczy dokument został przygotowany we współpracy z zespołem specjalistów oraz w porozumieniu ze związkami pszczelarskimi. Greenpeace informuje, iż w tworzenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zaangażowało się wiele instytucji publicznych oraz przedstawicieli sektora rolniczego. Eksperci określili wspólnie problematyczne obszary i - po konsultacjach społecznych - przedstawili propozycje rozwiązań. Głównym założeniem stworzonej strategii jest ochrona populacji zapylaczy w Polsce.
Na niemal stu stronach dokumentu, zawarto wszelkie niezbędne informacje dotyczące zarówno samych zapylaczy, czyhających na nich zagrożeń, jak i kierunków działań do ich zminimalizowania lub całkowitej eliminacji. Greenpeace zwraca szczególna uwagę na konieczność zapewnienia zapylaczom odpowiednich siedlisk oraz pokarmu. Ważnym elementem proponowanych działań jest również ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie, tworzenie domków i hoteli dla pszczół, organizowanie szkoleń czy nawet zaostrzenie kar za naruszenia przepisów Ustawy o ochronie przyrody.
Opublikowanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zostało połączone z apelem skierowanym przede wszystkim do ministrów Henryka Kowalczyka oraz Krzysztofa Jurgiela o wdrożenie rekomendacji zawartych w publikacji. Doktor habilitowany Marcin Zych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, we wstępie publikacji mówi wprost o czekającej nasz katastrofie ekologicznej. Zdaniem eksperta: "Nie możemy ignorować znaków ostrzegawczych płynących z całego świata". Jak informuje Greenpeace Polska, na przykład z niemieckich parków w ciągu ostatnich 27 lat zniknęło aż ¾ owadów, a wieści z innych zakątków świata są nie mniej przerażające.
Twórcy mają nadzieję, iż opublikowany dokument będzie wstępem do zmian i konkretnych działań. Planowane są spotkania odpowiednimi instytucjami i podmiotami w celu ustalenia szczegółów.
Opracowano na podstawie:
Greenpeace, W pierwszy Światowy Dzień Pszczoły Greenpeace apeluje do min. Jurgiela i Kowalczyka o wdrożenie Strategii Ochrony Owadów Zapylających, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/W-pierwszy-Swiatowy-Dzien-Pszczoly-Greenpeace-apeluje-do-min-Jurgiela-i-Kowalczyka-o-wdrozenie-Strategii-Ochrony-Owadow-Zapylajacych-/, Data publikacji: 2018.05.18, Data odczytu:2018.05.21
Liczba wyświetleń artykułu: 1546
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Czy nowe przepisy dotyczące inżynierii genetycznej zagrażają pszczołom? 2023
Greenpeace i BeeLive walczą z Unią Europejską w słusznej sprawie Edyta Glebocki

Adoptuj Pszczołę 10 - akcja Greenpeace
Kolejna edycja akcji Greenpeace Dariusz Buzun

Adoptuj Pszczołę 9 - akcja pszczelarska
Kolejna edycja akcji pszczelarskiej od Greenpeace Jakub Wojas

Adoptuj Pszczołę 8
Ósma edycja akcji Adoptuj Pszczołę rozpoczęta Jakub Wojas

Zgoda na użycie substancji szkodliwych dla pszczół. Prokuratura wszczyna śledztwo 2020
Na wniosek Greenpeace toczy się śledztwo ws. Ministra Rolnictwa Jakub Wojas

Adoptuj Pszczołę 7
Kolejna edycja akcji Greenpeace - Adoptuj Pszczołę Jakub Wojas

Na warszawskich Polach Mokotowskich powstały hotele dla pszczół 2019
Greenpeace stawia kolejne hotele dla dzikich zapylaczy Jakub Wojas
