Portal Pszczelarski

Greenpeace opublikował Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających

pszczelarstwo w Polsce Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających Greenpeace

Na kilka dni przed pierwszym Światowym Dniem Pszczoły (obchodzonym 20 maja 2018 r.), Greenpeace Polska opublikował wszechstronny plan działania w celu ochrony owadów zapylających, czyli Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Jednocześnie organizacja apeluje do przedstawicieli rządu o wdrożenie zaproponowanych pomysłów.

Przedstawiony przez działaczy dokument został przygotowany we współpracy z zespołem specjalistów oraz w porozumieniu ze związkami pszczelarskimi. Greenpeace informuje, iż w tworzenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zaangażowało się wiele instytucji publicznych oraz przedstawicieli sektora rolniczego. Eksperci określili wspólnie problematyczne obszary i - po konsultacjach społecznych - przedstawili propozycje rozwiązań. Głównym założeniem stworzonej strategii jest ochrona populacji zapylaczy w Polsce.

Na niemal stu stronach dokumentu, zawarto wszelkie niezbędne informacje dotyczące zarówno samych zapylaczy, czyhających na nich zagrożeń, jak i kierunków działań do ich zminimalizowania lub całkowitej eliminacji. Greenpeace zwraca szczególna uwagę na konieczność zapewnienia zapylaczom odpowiednich siedlisk oraz pokarmu. Ważnym elementem proponowanych działań jest również ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie, tworzenie domków i hoteli dla pszczół, organizowanie szkoleń czy nawet zaostrzenie kar za naruszenia przepisów Ustawy o ochronie przyrody.

Opublikowanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zostało połączone z apelem skierowanym przede wszystkim do ministrów Henryka Kowalczyka oraz Krzysztofa Jurgiela o wdrożenie rekomendacji zawartych w publikacji. Doktor habilitowany Marcin Zych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, we wstępie publikacji mówi wprost o czekającej nasz katastrofie ekologicznej. Zdaniem eksperta: "Nie możemy ignorować znaków ostrzegawczych płynących z całego świata". Jak informuje Greenpeace Polska, na przykład z niemieckich parków w ciągu ostatnich 27 lat zniknęło aż ¾ owadów, a wieści z innych zakątków świata są nie mniej przerażające.

Twórcy mają nadzieję, iż opublikowany dokument będzie wstępem do zmian i konkretnych działań. Planowane są spotkania odpowiednimi instytucjami i podmiotami w celu ustalenia szczegółów.

Opracowano na podstawie:

Greenpeace, W pierwszy Światowy Dzień Pszczoły Greenpeace apeluje do min. Jurgiela i Kowalczyka o wdrożenie Strategii Ochrony Owadów Zapylających, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/W-pierwszy-Swiatowy-Dzien-Pszczoly-Greenpeace-apeluje-do-min-Jurgiela-i-Kowalczyka-o-wdrozenie-Strategii-Ochrony-Owadow-Zapylajacych-/, Data publikacji: 2018.05.18, Data odczytu:2018.05.21



Liczba wyświetleń artykułu: 1546

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016