Portal Pszczelarski

Nadleśnictwo Myślenickie ostrzega przed niedźwiedziem

pszczelarstwo małopolskie zniszczona pasieka niedźwiedź

Nadleśnictwo Myślenickie wydało komunikat o wzmożonej aktywności niedźwiedzia w okolicy miejscowości Lubień i Myślenice. Niedźwiedź zniszczył dwie pasieki, widziano go również w pobliżu drogi powiatowej. Media informują o ogólnej, wzmożonej aktywności tych drapieżników w Beskidach.

Jak informuje Gazeta Krakowska, niedźwiedzie widziano w tym roku nawet na terenach, na których od wielu lat nie odnotowano ich obecności. Stanowią one zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W tym roku zanotowano już kilka incydentów zniszczenia pasiek. W krótkim odstępie czasu zgłoszono atak zwierzęcia na pasiekę w Lubniu i przy ulicy Bergela w Myślenicach. Jego łupem łącznie padło 23 kilogramy miodu. Co więcej, pochodzący prawdopodobnie ze Słowacji, Pilska lub Policy niedźwiedź zaatakował też pasiekę w Winiarczykówce (koło Lipnicy Wielkiej). Jerzy Kapłon, ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR przyznaje, że 2018 rok jest wyjątkowy pod względem aktywności niedźwiedzi. Ratownicy dostają wiele sygnałów od turystów o spotkaniu zwierzęcia. Zarówno Nadleśnictwo Myślenickie, jak i ratownicy GOPR apelują o ostrożność, szczególnie spacerujących w lesie turystów.

Niedźwiedzie brunatne są w Polsce pod ochroną i chociaż ich wzmożona aktywność powinna cieszyć, gdyż świadczy o zwiększeniu ich populacji, to zniszczenia i zagrożenie jakie stwarzają potrafią być ogromne. Co roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wypłaca odszkodowania w wysokości około 40-50 tysięcy za szkody spowodowane właśnie przez tego drapieżnika. Na szczęście, ataki niedźwiedzi na ludzi zdarzają się relatywnie rzadko i prawie zawsze wynikają z ich instynktu obronnego, kiedy czują, że działania człowieka mogą mu zagrażać. W znacznej większości przypadków aktywność tych zwierząt sprowadza się jedynie do poszukiwania pokarmu.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Krakowska Strefa Agro, Niedźwiedzie brunatne w akcji. Ostro rozrabiają w Beskidach, http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-agro/a/niedzwiedzie-brunatne-w-akcji-ostro-rozrabiaja-w-beskidach,13204175/, Data publikacji: 2018.05.24, Data odczytu: 2018.05.25



Liczba wyświetleń artykułu: 1788

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa – roślina miododajna

Api Life Var - lek na warrozę

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły