Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Badanie zimowli pszczół w sezonie 2017/2018

pszczelarstwo w Polsce Grażyna Topolska zimowla pszczół

Po raz kolejny Pracownia Chorób Owadów Użytkowych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzi badanie zimowych strat rodzin pszczelich. Po pozytywnych doświadczeniach roku ubiegłego, naukowcy kontynuują zbieranie danych od pszczelarzy za pomocą, dostępnej online, ankiety.

Inicjatywa odbywa się w ramach aktywności międzynarodowej sieci naukowej COLLOSS - Prevention of Honeybee Colony Losses, której głównym celem jest zapobieganie stratom rodzin pszczelich. W piśmie skierowanym do wszystkich zainteresowanych, dr hab. Grażyna Topolska, koordynator zbierania danych w Polsce, apeluje do pszczelarzy o zaangażowanie się w badania. Elektroniczna wersja ankiety dostępna będzie do 20. czerwca 2018 r. na specjalnie do tego celu dedykowanej stronie internetowej.

W komunikacje przedstawiono również część wyników badań z ubiegłego sezonu (2016/2017) opracowanych na podstawie 491 kwestionariuszy:

  • straty ogółem wyniosły 21,8%
  • najwyższe straty odnotowano w województwie: lubuskim – 38,4%, opolskim – 34,2%, śląskim – 32,2% i pomorskim – 32%
  • najniższe straty odnotowano w województwie: świętokrzyskim – 9.9%, kujawsko-pomorskim – 12% i zachodniopomorskim – 12,9%
  • zanotowano związek pomiędzy upadkiem rodzin pszczelich a korzystaniem z pożytku rzepakowego i plantacji kukurydzy przez pszczoły.

Inicjatorzy podkreślają, że niezwykle ważne jest dla nich otrzymanie informacji od jak największej ilości pszczelarzy. Dzięki temu badania będą rzeczywiste i miarodajne.

Ankieta dostępna jest pod adresem: http://www.bee-survey.com/index.php/218278?newtest=Y&lang=pl

Opracowano na podstawie:

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Zaproszenie do badania strat rodzin pszczelich, http://wmw.sggw.pl/2018/05/11/zaproszenie-do-badania-strat-rodzin-pszczelich/, Data publikacji: 2018.05.11, Data odczytu:2018.05.25



Liczba wyświetleń artykułu: 1580

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Wigilijne łazanki na bogato

Bigos staropolski na winie z miodem

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek