Portal Pszczelarski

Warszawscy urzędnicy nie chcą pszczół na swoim dachu

pszczelarstwo mazowieckie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie pasieka na dachu urzędu Bartosz Dominiak Kamil Baj

Bartosz Dominiak, czynny działacz stowarzyszenia Otwarty Ursynów, zgłosił do budżetu partycypacyjnego na 2019 rok, projekt stworzenia pasieki miejskiej na dachu ursynowskiego ratusza. Niestety projekt został odrzucony. Urzędnicy nie zgodzili się ustawienie uli, ale aktywista nie zgadza się z przedstawioną argumentacją.

Pomysłem Bartosza Dominiaka było stworzenie pasieki składającej się z sześciu uli. Pasieka miałaby być umiejscowiona na dachu Urzędu Dzielnicy Ursynów. Pomysłodawca chciał, aby również ta dzielnica miała swój mały udział promowaniu wspierania owadów zapylających. Jak podaje portal Halo Ursynów, w Warszawie jest obecnie kilkaset uli umiejscowionych między innymi na dachach wielu instytucji czy ośrodków kultury. Niestety projekt pasieki miejskiej na Ursynowie został negatywnie zaopiniowany przez zespół do spraw budżetu partycypacyjnego.

Hodowlę pszczół miejskich uznano za działalność gospodarczą, która "nie mieści się w zadaniach własnych gminy". W mailu, jaki został wystosowany do Bartosza Dominiaka, stwierdzono, iż istnieje ryzyko uszkodzenia urządzeń znajdujących się na dachu urzędu, a ewentualna ekspertyza techniczna stanowi dodatkowy koszt. Ponadto urzędnicy obawiają się, że pszczoły będą stanowiły zagrożenie dla ludzi przebywających w budynku.

Zdaniem pomysłodawcy, powody odrzucenia decyzji są "absurdalne", a propozycja zwrócenia się do innych instytucji z tym pomysłem jest nielogiczna w kontekście przedstawionych przez urząd argumentów. Według niego, odmowa urzędników wynika faktycznie z niewiedzy lub nawet z ich złej woli.

Portal Halo Ursynów powołuje się na opinie Kamila Baja, doświadczonego miejskiego pszczelarza. Jego zdaniem pszczoły umiejscowione na dachu urzędu nie stwarzałyby większego zagrożenia dla mieszkańców niż te, które już znajdują się w okolicy, na przykład na dachu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pszczelarz podkreśla jednak, iż nie ma sensu naciskać na urzędników, którzy nie są zainteresowani taką inicjatywą. Lepszym wyjściem z tej sytuacji jest znalezienie dla pszczół bardziej przyjaznego środowiska.

Opracowano na podstawie:

Halo Ursynow, Pszczoły niemile widziane na dachu ratusza. Dlaczego?, https://www.haloursynow.pl/artykuly/pszczoly-niemile-widziane-na-dachu-ratusza-dlaczego,9640.htm, Data publikacji: 2018.05.14, Data odczytu: 2018.05.16



Liczba wyświetleń artykułu: 1638

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu