Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Warszawscy urzędnicy nie chcą pszczół na swoim dachu

pszczelarstwo mazowieckie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie pasieka na dachu urzędu Bartosz Dominiak Kamil Baj

Bartosz Dominiak, czynny działacz stowarzyszenia Otwarty Ursynów, zgłosił do budżetu partycypacyjnego na 2019 rok, projekt stworzenia pasieki miejskiej na dachu ursynowskiego ratusza. Niestety projekt został odrzucony. Urzędnicy nie zgodzili się ustawienie uli, ale aktywista nie zgadza się z przedstawioną argumentacją.

Pomysłem Bartosza Dominiaka było stworzenie pasieki składającej się z sześciu uli. Pasieka miałaby być umiejscowiona na dachu Urzędu Dzielnicy Ursynów. Pomysłodawca chciał, aby również ta dzielnica miała swój mały udział promowaniu wspierania owadów zapylających. Jak podaje portal Halo Ursynów, w Warszawie jest obecnie kilkaset uli umiejscowionych między innymi na dachach wielu instytucji czy ośrodków kultury. Niestety projekt pasieki miejskiej na Ursynowie został negatywnie zaopiniowany przez zespół do spraw budżetu partycypacyjnego.

Hodowlę pszczół miejskich uznano za działalność gospodarczą, która "nie mieści się w zadaniach własnych gminy". W mailu, jaki został wystosowany do Bartosza Dominiaka, stwierdzono, iż istnieje ryzyko uszkodzenia urządzeń znajdujących się na dachu urzędu, a ewentualna ekspertyza techniczna stanowi dodatkowy koszt. Ponadto urzędnicy obawiają się, że pszczoły będą stanowiły zagrożenie dla ludzi przebywających w budynku.

Zdaniem pomysłodawcy, powody odrzucenia decyzji są "absurdalne", a propozycja zwrócenia się do innych instytucji z tym pomysłem jest nielogiczna w kontekście przedstawionych przez urząd argumentów. Według niego, odmowa urzędników wynika faktycznie z niewiedzy lub nawet z ich złej woli.

Portal Halo Ursynów powołuje się na opinie Kamila Baja, doświadczonego miejskiego pszczelarza. Jego zdaniem pszczoły umiejscowione na dachu urzędu nie stwarzałyby większego zagrożenia dla mieszkańców niż te, które już znajdują się w okolicy, na przykład na dachu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pszczelarz podkreśla jednak, iż nie ma sensu naciskać na urzędników, którzy nie są zainteresowani taką inicjatywą. Lepszym wyjściem z tej sytuacji jest znalezienie dla pszczół bardziej przyjaznego środowiska.

Opracowano na podstawie:

Halo Ursynow, Pszczoły niemile widziane na dachu ratusza. Dlaczego?, https://www.haloursynow.pl/artykuly/pszczoly-niemile-widziane-na-dachu-ratusza-dlaczego,9640.htm, Data publikacji: 2018.05.14, Data odczytu: 2018.05.16



Liczba wyświetleń artykułu: 1724

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich