Portal Pszczelarski

Pasieka w Ptaszkowicach zdewastowana. Pszczelarz podejrzewa... pszczelarza

pszczelarstwo łódzkie zniszczona pasieka zniszczone ule w Ptaszkowicach Tomasz Trzuskowski

Osiemnaście zniszczonych uli, nawet dwa miliony "bezdomnych" pszczół i brak sprawcy zdarzenia. Tak wygląda początek sezonu jednego z pszczelarzy z Ptaszkowic (województwo łódzkie). Analizując okoliczności zdarzenia, właściciel podejrzewa, że czynu musiała dokonać osoba z bliskiego otoczenia, która ma na co dzień styczność z pszczołami.

Według relacji właściciela pasieki - Tomasza Trzuskowskiego, do zdarzenia doszło w nocy z 20 na 21 maja 2018 roku. Sprawca zdemolował ule znajdujące się na pasiece, połamał ramki i tym samym pozbawił pszczoły domu. Właściciel pasieki podkreśla, iż ten akt wandalizmu jest skierowany nie tylko wobec niego samego, ale również wobec innych, ponieważ zdezorientowane pszczoły w tym momencie zajmują się szukaniem nowego lokum, przez co nie zapylają i nie zbierają nektaru i pyłku.

Niestety, z okoliczności przedstawionych przez Tomasza Truskowskiego, wysoce prawdopodobnym wydaje się być fakt, iż czynu dokonała osoba z bliskiego otoczenia pszczelarza. Pasieka znajdowała się na ogrodzonym terenie, na sąsiadującej działce mieszkają dwa psy, a to znaczy, iż osoba, która włamała się na posesję musiała znać to miejsce i wiedzieć, że nic jej nie grozi. Co więcej, właściciel pasieki uważa, że czyn musiał zostać dokonany przez pszczelarza, ponieważ postronna osoba, nie mająca kontaktu z pszczołami, obawiałaby się ataku ze strony owadów po przewróceniu kilku uli. Sprawca natomiast kontynuował swój czyn, mimo prawdopodobnie wzmożonej aktywności zdezorientowanych owadów.

Policja potwierdza, wpłynięcie zgłoszenia i informuje, że nadal prowadzone są czynności w tej sprawie.

Opracowano na podstawie:

TVN24, Zdewastowane ule i ponad milion błąkających się pszczół. „Wygląda na robotę konkurencji”, https://www.tvn24.pl/lodz,69/zdewastowane-ule-i-setki-tysiecy-blakajacych-sie-pszczol,839102.html, Data publikacji:2018.05.22, Data odczytu:2018.05.23Liczba wyświetleń artykułu: 2756

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-05-27 09:29:19

Mam nadzieję, że policja stanie na wysokości zadania i odnajdzie sprawcę. Też myślę, że był to pszczelarz... a raczej "pseudo" pszczelarz bo pszczelarzem tytułuje się człowieka honorowego!

oro54

2018-05-27 12:35:31

" o tempora, o mores" Co to się dzieje w naszym pięknym kraju. W Ptaszkowicach dewastacja pasieki, a w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego kilka dni temu nastąpiła kradzież, ale nie uli tylko ramek z pszczołami. Pasieka stała na uboczu wzdłuż pola rzepaku. Miód już został zabrany i właściciel przyjechał uporządkować i zabrać pasiekę na inny pożytek. W trakcie przeglądu pasieki okazało się że z dwudziestu uli, piędziesięciopniowej pasieki, skradzione zostały ramki, głównie z czerwiem zasklepionym i pszczołami. Ule były pozamykane, widocznie sprawca nie działał w pośpiechu. Problemem jest to, że jak stwierdził przyjmujący zgłoszenie o kradzieży policjant, pszczelarz ma nikłe szanse na odzyskanie swoich pszczół. Ule można by jeszcze odnaleźć, a ramki z pszczołami to już praktycznie niemożliwe. Czynu tego na pewno dopuścił się pseudo pszczelarz, znający się na pszczołach.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.