Portal Pszczelarski

Pasieka w Ptaszkowicach zdewastowana. Pszczelarz podejrzewa... pszczelarza

pszczelarstwo łódzkie zniszczona pasieka zniszczone ule w Ptaszkowicach Tomasz Trzuskowski

Osiemnaście zniszczonych uli, nawet dwa miliony "bezdomnych" pszczół i brak sprawcy zdarzenia. Tak wygląda początek sezonu jednego z pszczelarzy z Ptaszkowic (województwo łódzkie). Analizując okoliczności zdarzenia, właściciel podejrzewa, że czynu musiała dokonać osoba z bliskiego otoczenia, która ma na co dzień styczność z pszczołami.

Według relacji właściciela pasieki - Tomasza Trzuskowskiego, do zdarzenia doszło w nocy z 20 na 21 maja 2018 roku. Sprawca zdemolował ule znajdujące się na pasiece, połamał ramki i tym samym pozbawił pszczoły domu. Właściciel pasieki podkreśla, iż ten akt wandalizmu jest skierowany nie tylko wobec niego samego, ale również wobec innych, ponieważ zdezorientowane pszczoły w tym momencie zajmują się szukaniem nowego lokum, przez co nie zapylają i nie zbierają nektaru i pyłku.

Niestety, z okoliczności przedstawionych przez Tomasza Truskowskiego, wysoce prawdopodobnym wydaje się być fakt, iż czynu dokonała osoba z bliskiego otoczenia pszczelarza. Pasieka znajdowała się na ogrodzonym terenie, na sąsiadującej działce mieszkają dwa psy, a to znaczy, iż osoba, która włamała się na posesję musiała znać to miejsce i wiedzieć, że nic jej nie grozi. Co więcej, właściciel pasieki uważa, że czyn musiał zostać dokonany przez pszczelarza, ponieważ postronna osoba, nie mająca kontaktu z pszczołami, obawiałaby się ataku ze strony owadów po przewróceniu kilku uli. Sprawca natomiast kontynuował swój czyn, mimo prawdopodobnie wzmożonej aktywności zdezorientowanych owadów.

Policja potwierdza, wpłynięcie zgłoszenia i informuje, że nadal prowadzone są czynności w tej sprawie.

Opracowano na podstawie:

TVN24, Zdewastowane ule i ponad milion błąkających się pszczół. „Wygląda na robotę konkurencji”, https://www.tvn24.pl/lodz,69/zdewastowane-ule-i-setki-tysiecy-blakajacych-sie-pszczol,839102.html, Data publikacji:2018.05.22, Data odczytu:2018.05.23Liczba wyświetleń artykułu: 2907

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-05-27 09:29:19

Mam nadzieję, że policja stanie na wysokości zadania i odnajdzie sprawcę. Też myślę, że był to pszczelarz... a raczej "pseudo" pszczelarz bo pszczelarzem tytułuje się człowieka honorowego!

oro54 2018-05-27 12:35:31

" o tempora, o mores" Co to się dzieje w naszym pięknym kraju. W Ptaszkowicach dewastacja pasieki, a w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego kilka dni temu nastąpiła kradzież, ale nie uli tylko ramek z pszczołami. Pasieka stała na uboczu wzdłuż pola rzepaku. Miód już został zabrany i właściciel przyjechał uporządkować i zabrać pasiekę na inny pożytek. W trakcie przeglądu pasieki okazało się że z dwudziestu uli, piędziesięciopniowej pasieki, skradzione zostały ramki, głównie z czerwiem zasklepionym i pszczołami. Ule były pozamykane, widocznie sprawca nie działał w pośpiechu. Problemem jest to, że jak stwierdził przyjmujący zgłoszenie o kradzieży policjant, pszczelarz ma nikłe szanse na odzyskanie swoich pszczół. Ule można by jeszcze odnaleźć, a ramki z pszczołami to już praktycznie niemożliwe. Czynu tego na pewno dopuścił się pseudo pszczelarz, znający się na pszczołach.  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę