Portal Pszczelarski

Wspólna inicjatywa działkowców - pasieka na terenie ogrodów działkowych

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie pasieka na terenie ogrodów działkowych Azyl dla pszczół

Na terenie ogrodów działkowych "Elana" w Rogówku (powiat toruński) stworzono pierwszą pasiekę wspólnotową. Została ona stworzona w ramach akcji "Azyl dla pszczół". Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Elena" przypomina jednak działkowcom o zasadach dotyczących racjonalnego stosowania środków ochrony roślin.

Pomysł stworzenia pasieki na terenach ogrodów działkowych pojawił się jesienią 2017 roku. Dzięki zaangażowaniu działkowców już w ciągu kilku miesięcy został on wcielony w życie. Pasieka kosztowała łącznie 3 tysiące złotych. Zajmować się nią będą działkowcy-pszczelarze, natomiast wszyscy okoliczni gospodarze wyrazili zgodę na obecność pszczół w okolicy. Działkowcy podkreślają, że nie zależy im na zysku z miodu. Chcą jedynie żyć w symbiozie z owadami, ponieważ liczą na większe zbiory. Jeśli pomysł okaże się trafiony, pasieka zostanie rozbudowana w kolejnych latach.

Działkowcy mają nadzieję, że sąsiedztwo pożytecznych zapylaczy odwdzięczy się - już w tym roku - większymi zbiorami. Pamiętać jednak należy o zasadach odpowiedzialnego współżycia z nowymi sąsiadami. Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Elana" uczula działkowców, żeby z jeszcze większą starannością i uwagą dokonywali prac ogrodowych, w szczególności związanych z opryskami. Jednocześnie, prezes Szymon Papke podkreśla i rekomenduje używanie jedynie naturalnych preparatów.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Pomorska, Strefa Argo, Działkowcy się skrzyknęli. Stworzyli własną pasiekę w Rogówku., http://www.pomorska.pl/strefa-agro/zycie-wsi/a/dzialkowcy-sie-skrzykneli-stworzyli-wlasna-pasieke-w-rogowku,13196357/, Data publikacji:2018.05.22, Data odczytu: 2018.05.23Liczba wyświetleń artykułu: 1158

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka z kalafiora z miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Ogórki z miodem