Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wspólna inicjatywa działkowców - pasieka na terenie ogrodów działkowych

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie pasieka na terenie ogrodów działkowych Azyl dla pszczół

Na terenie ogrodów działkowych "Elana" w Rogówku (powiat toruński) stworzono pierwszą pasiekę wspólnotową. Została ona stworzona w ramach akcji "Azyl dla pszczół". Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Elena" przypomina jednak działkowcom o zasadach dotyczących racjonalnego stosowania środków ochrony roślin.

Pomysł stworzenia pasieki na terenach ogrodów działkowych pojawił się jesienią 2017 roku. Dzięki zaangażowaniu działkowców już w ciągu kilku miesięcy został on wcielony w życie. Pasieka kosztowała łącznie 3 tysiące złotych. Zajmować się nią będą działkowcy-pszczelarze, natomiast wszyscy okoliczni gospodarze wyrazili zgodę na obecność pszczół w okolicy. Działkowcy podkreślają, że nie zależy im na zysku z miodu. Chcą jedynie żyć w symbiozie z owadami, ponieważ liczą na większe zbiory. Jeśli pomysł okaże się trafiony, pasieka zostanie rozbudowana w kolejnych latach.

Działkowcy mają nadzieję, że sąsiedztwo pożytecznych zapylaczy odwdzięczy się - już w tym roku - większymi zbiorami. Pamiętać jednak należy o zasadach odpowiedzialnego współżycia z nowymi sąsiadami. Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Elana" uczula działkowców, żeby z jeszcze większą starannością i uwagą dokonywali prac ogrodowych, w szczególności związanych z opryskami. Jednocześnie, prezes Szymon Papke podkreśla i rekomenduje używanie jedynie naturalnych preparatów.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Pomorska, Strefa Argo, Działkowcy się skrzyknęli. Stworzyli własną pasiekę w Rogówku., http://www.pomorska.pl/strefa-agro/zycie-wsi/a/dzialkowcy-sie-skrzykneli-stworzyli-wlasna-pasieke-w-rogowku,13196357/, Data publikacji:2018.05.22, Data odczytu: 2018.05.23Liczba wyświetleń artykułu: 1409

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Krzysztof Zych w gronie najlepszych pszczelarzy w Polsce 2017

XXXIX Miodobranie Kurpiowskie w Myszyńcu

XXV Biesiada u Bartnika

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu