Portal Pszczelarski

Wspólna inicjatywa działkowców - pasieka na terenie ogrodów działkowych

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie pasieka na terenie ogrodów działkowych Azyl dla pszczół

Na terenie ogrodów działkowych "Elana" w Rogówku (powiat toruński) stworzono pierwszą pasiekę wspólnotową. Została ona stworzona w ramach akcji "Azyl dla pszczół". Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Elena" przypomina jednak działkowcom o zasadach dotyczących racjonalnego stosowania środków ochrony roślin.

Pomysł stworzenia pasieki na terenach ogrodów działkowych pojawił się jesienią 2017 roku. Dzięki zaangażowaniu działkowców już w ciągu kilku miesięcy został on wcielony w życie. Pasieka kosztowała łącznie 3 tysiące złotych. Zajmować się nią będą działkowcy-pszczelarze, natomiast wszyscy okoliczni gospodarze wyrazili zgodę na obecność pszczół w okolicy. Działkowcy podkreślają, że nie zależy im na zysku z miodu. Chcą jedynie żyć w symbiozie z owadami, ponieważ liczą na większe zbiory. Jeśli pomysł okaże się trafiony, pasieka zostanie rozbudowana w kolejnych latach.

Działkowcy mają nadzieję, że sąsiedztwo pożytecznych zapylaczy odwdzięczy się - już w tym roku - większymi zbiorami. Pamiętać jednak należy o zasadach odpowiedzialnego współżycia z nowymi sąsiadami. Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Elana" uczula działkowców, żeby z jeszcze większą starannością i uwagą dokonywali prac ogrodowych, w szczególności związanych z opryskami. Jednocześnie, prezes Szymon Papke podkreśla i rekomenduje używanie jedynie naturalnych preparatów.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Pomorska, Strefa Argo, Działkowcy się skrzyknęli. Stworzyli własną pasiekę w Rogówku., http://www.pomorska.pl/strefa-agro/zycie-wsi/a/dzialkowcy-sie-skrzykneli-stworzyli-wlasna-pasieke-w-rogowku,13196357/, Data publikacji:2018.05.22, Data odczytu: 2018.05.23Liczba wyświetleń artykułu: 1076

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Tofu smażone w ziołach z miodem

Torcik naleśnikowy z miodem