Portal Pszczelarski

Wspólna inicjatywa działkowców - pasieka na terenie ogrodów działkowych

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie pasieka na terenie ogrodów działkowych Azyl dla pszczół

Na terenie ogrodów działkowych "Elana" w Rogówku (powiat toruński) stworzono pierwszą pasiekę wspólnotową. Została ona stworzona w ramach akcji "Azyl dla pszczół". Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Elena" przypomina jednak działkowcom o zasadach dotyczących racjonalnego stosowania środków ochrony roślin.

Pomysł stworzenia pasieki na terenach ogrodów działkowych pojawił się jesienią 2017 roku. Dzięki zaangażowaniu działkowców już w ciągu kilku miesięcy został on wcielony w życie. Pasieka kosztowała łącznie 3 tysiące złotych. Zajmować się nią będą działkowcy-pszczelarze, natomiast wszyscy okoliczni gospodarze wyrazili zgodę na obecność pszczół w okolicy. Działkowcy podkreślają, że nie zależy im na zysku z miodu. Chcą jedynie żyć w symbiozie z owadami, ponieważ liczą na większe zbiory. Jeśli pomysł okaże się trafiony, pasieka zostanie rozbudowana w kolejnych latach.

Działkowcy mają nadzieję, że sąsiedztwo pożytecznych zapylaczy odwdzięczy się - już w tym roku - większymi zbiorami. Pamiętać jednak należy o zasadach odpowiedzialnego współżycia z nowymi sąsiadami. Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Elana" uczula działkowców, żeby z jeszcze większą starannością i uwagą dokonywali prac ogrodowych, w szczególności związanych z opryskami. Jednocześnie, prezes Szymon Papke podkreśla i rekomenduje używanie jedynie naturalnych preparatów.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Pomorska, Strefa Argo, Działkowcy się skrzyknęli. Stworzyli własną pasiekę w Rogówku., http://www.pomorska.pl/strefa-agro/zycie-wsi/a/dzialkowcy-sie-skrzykneli-stworzyli-wlasna-pasieke-w-rogowku,13196357/, Data publikacji:2018.05.22, Data odczytu: 2018.05.23Liczba wyświetleń artykułu: 1233

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Biały miód leśny z Mount Oku

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności