Portal Pszczelarski

Właściwości miodu nawłociowo-gryczanego

Na zdjęciu: miód nawłociowy w pucharku. Źródło zdjęcia: goldbee.ge/en/tapli/okro.jpg

miód nawłociowy-gryczany właściwości miodu właściowości miodu nawłociowo-gryczanego nawłoć mimoza złota rózga gryka

Miód nawłociowo-gryczany i jego właściwości

Zainteresowanie naturalnym miodem z roku na rok rośnie. Coraz chętniej kupujemy nie tylko popularne i znane od lat rodzaje miodu, ale też takie, które do tej pory były mało znane i rozpowszechniane raczej na niewielką skalę. Jednym z nich jest miód nawłociowo-gryczany.

Miód nawłociowo-gryczany łączy w sobie pozytywne właściwości gryki i nawłoci. Gryka jest dość powszechną rośliną miododajną, natomiast nawłoć pospolita to kwitnąca na żółto roślina, nektarująca od początku lata aż do późnej jesieni. Bywa też czasem nazywana mimozą albo złotą rózgą, ze względu na charakterystyczny kształt kwiatów.

Miód nawłociowo-gryczany ma charakterystyczny kwaśno-gorzki smak z delikatną nutą słodyczy. Jego smak nie każdemu przypada do gustu, ma już jednak spora grupę wiernych konsumentów. W kolorze jest jasny, czasem ma barwę bursztynową. Pięknie pachnie. W jego składzie znajduje się duża ilość rutyny, dzięki czemu regularne spożywanie tej odmiany miodu uszczelnia naczynia krwionośne, jest świetna profilaktyką chorób serca, a także ułatwia przyswajanie wielu witamin i aminokwasów.

Miód nawłociowo-gryczany świetnie sprawdza się także jako środek wspomagający leczenie chorób układu pokarmowego i moczowego. Działa przeciwzapalnie, żółciopędnie oraz moczopędnie. Doskonale sprawdzi się jako lekarstwo z naturalnej apteki. Jego regularne spożywanie znacznie poprawia odporność oraz funkcjonowanie wszystkich układów. Miód nawłociowo-gryczany jest w szczególności polecany osobom cierpiącym na takie choroby przewlekłe, jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie czy zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Zobacz również:

Właściwości miodu

Właściwości miodu akacjowego

Właściwości miodu gryczanego

Właściwości miodu gryczano-lipowego

Właściwości miodu lipowego

Właściowści miodu rzepakowego

Właściwości miodu wielokwiatowego

Właściwości miodu wrzosowego

Właściwości miodu ze spadzi iglastej

Właściwości miodu ze spadzi liściastej oraz spadziowo-nektarowego

Miód malinowy. Skład, zastosowanie, właściwości i dawkowanie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 17973

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Różowe stringi z miodem

Ogórki z miodem

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe